»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Xhelozia EmptyMon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Xhelozia EmptyMon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Xhelozia EmptyMon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Xhelozia EmptyMon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Xhelozia EmptySun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Xhelozia EmptySun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Xhelozia EmptyTue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Xhelozia EmptySat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Xhelozia EmptySat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Xhelozia EmptyMon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Xhelozia EmptyMon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Xhelozia EmptyMon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Xhelozia EmptyMon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Xhelozia EmptyMon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Xhelozia EmptyMon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Xhelozia EmptyMon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Xhelozia EmptySun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Xhelozia EmptyFri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
June 2019
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share
 

 Xhelozia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
sara_ger
super-moderatore
super-moderatore
sara_ger

Female
Numri i postimeve : 3948
Registration date : 19/09/2009

Xhelozia Empty
MesazhTitulli: Xhelozia   Xhelozia EmptyTue Dec 15, 2009 9:52 pm

Xhelozia - mit apo realitet


Krahasuar me meshkujt, nė pėrditshmėrinė tonė mbisundon bindja se, femrat kanė mė tepėr prirje qė nė mėnyrė mė euforike dhe mė agresive ta shfaqin xhelozinė e tyre.

mesohet se, nė kėto situata tė eskalimit tė xhelozisė, femra ėshtė nė gjendje qė mashkullit t'i shkaktoj asi dėmi tė paparaparė, saqė, njė gjė tė tillė, ai as qė mund ta merr me mend, edhe pse ajo do tė jetė thellėsisht e bindur se me kėto veprime i shkakton pasoja tė mėdha nė rend tė parė vetes.

Mendohet se intensiteti i kėsaj xhelozie ėshtė aq i shprehur saqė ajo eksponohet me hakmarrje tė paparė si ndaj armiqve tė vėrtetė, ashtu edhe ndaj atyre qė pėr momentin janė tė trilluar.Shikuar edhe historikisht, ne meshkujt gjithnjė kemi qenė tė pirur qė xhelozinė femėrore ta madhėshtojmė ndoshta edhe mė tepėr se sa ajo ėshtė realisht, e nė tė vėrtetė pėrherė kemi qenė viktimat e saj.

Pėr shembull helenėt e vjetėr xhelozinė femėrore e kanė cilėsuar si njė rrezik mė tė madh pėr meshkujt, se sa qė mund tė jetė vetė armiku mė i pėrbetuar. Nėse nė kėtė kontest shėrbehemi me tregime mitologjike nga Greqia Antike, nga 12 zotat e famshėm tė Olimpit, do tė kemi shembullin mė tipik tė perėndeshės HERA, gruas sė Zeusit.

Hera, ishte tejet e ēmuar dhe e nderuar sepse ishte perėndesha e martesės dhe mbrojtėsja e familjes. Nga fama e saj e madhe qė kishte, ajo nė mes tjerash, ka qenė e njohur edhe pėr xhelozinė e paparė ndaj bashkėshortit Zeusit, dhe metodave tejet tė ashpra hakmarrėse ndaj tė gjithė atyre qė kanė qenė nė shėnjestrėn e xhelozisė sė saj.

Kuptohet se, pėr kėtė ekspansion tė shfrenuar tė xhelozisė tek Hera, njė kontribut tė madh i ka dhėnė vetė bashkėshorti i saj Zeusi, i cili ka qenė i njohur pėr shumė afera dhe aventura dashurore. Pasi ajo ndjehej e tradhtuar, natė e ditė ka qenė e preokupuar me gjetjen e formave sa mė tė ashpra hakmarrėse si ndaj bashkėshortit tė saj ashtu edhe ndaj dashnoreve dhe fėmijėve tė lindur nga lidhjet jashtėmartesore.


Nga kėndvėshtrimi i ynė i kohės sė sotme, martesa nė mes tė Zeusit dhe Herės, si dhe shumė shembuj tjerė mitologjik tė martesave tė ngjashme, figurativisht paraqesin personifikimin e moralit tė elitės sė shoqėrisė sė atėhershme. Kjo na jep nė dije, se gratė atėbotė, kryekėput kanė qenė tė kufizuara nė veprimet rreth shtėpisė dhe familjes, ndėrsa meshkujt kanė pas liri dhe tė drejta tė pakufizuare. Njė privilegje e tillė shoqėrore, atyre ju ka mundėsuar qė shpesh tė kenė afera tė ndryshme dashurore dhe lidhje tė shumta jashtėmartesore.


Njė shembull tjetėr tipik tė pasqyrimit mitologjik tė xhelozisė, kemi edhe te rasti i heroit tė pamposhtur kombėtar helen HERAKI, i cili ka pėsuar pikėrisht nga xhelozia femėrore.

Xhelozia si fenomen shoqėror dhe kryekėput e shprehur si karakteristik e gjinisė femėrore, nuk ka qenė prezentė vetėm nė mitologjinė e lashtė Greke, por ajo ėshtė prezent edhe nė mitet e popujve dhe kulturave tė ndryshme botėrore nga historia e lashtė njerėzore. Ta zėmė, edhe trimi mė i madh dhe legjendar i popullit german SIGUARDI, ka pėsuar nga xhelozia e BRUNHILDėS sė dashuruar nė tė, mu pse ai nuk ėshtė martuar me te. Ajo, pėrveē se e vret SIGUARDIN nga xhelozia, mė pas bėnė edhe vetėvrasje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sara_ger
super-moderatore
super-moderatore
sara_ger

Female
Numri i postimeve : 3948
Registration date : 19/09/2009

Xhelozia Empty
MesazhTitulli: Re: Xhelozia   Xhelozia EmptySat Jan 30, 2010 1:50 pm

xhelozia eshte pjes e jetes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era13
Webmaster
Webmaster
era13

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

Xhelozia Empty
MesazhTitulli: Re: Xhelozia   Xhelozia EmptyMon Feb 01, 2010 1:48 am

po si e tille duhet te jete e justifikuar, si i thone, gjella me kripe, kripa me karar, mgjth e perdor shpesh kete shpreheje asnjeher se ndjek, jam xheloze per ata qe dua, dhe si jap kurre karar xhelozis dhe ne ato momente qe ndoshta nuk me takon te jem xheloz per dike. te jesh xheloz per nje njeri duhet te te perkas, ose ne te kunderten xhelozia shkaterron ty dhe personin qe i drejtohet

_________________
Xhelozia 30c1zl3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TONIII
Admin
Admin
TONIII

Male
Numri i postimeve : 1252
Age : 37
Location : POSHTE URES
Job/hobbies : GRATE E LAGJES
Humor : CA TE HASH
Registration date : 16/05/2008

Xhelozia Empty
MesazhTitulli: Re: Xhelozia   Xhelozia EmptyTue Feb 16, 2010 3:20 am

sara shume e bukur po qe do se kuptoj hic ket teme [@yawn]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Xhelozia Empty
MesazhTitulli: Re: Xhelozia   Xhelozia Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Xhelozia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: