Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Vizitor
Vizitor
Anonymous

Kampionati Europian EURO 2008 Empty
MesazhTitulli: Kampionati Europian EURO 2008   Kampionati Europian EURO 2008 EmptySun May 25, 2008 2:19 pm

Gjithcka mbi kampionati Europian EURO 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
Anonymous

MesazhTitulli: Profesionet e 12 arbitrave te evropianit, police, mesues e mjeke   Kampionati Europian EURO 2008 EmptyFri May 30, 2008 9:21 pm

Njė masazhator, tre policė, njė pronar restoranti, njė menaxher spitali, tre mėsues, njė agjent turizmi dhe dy nėpunės bashkie do tė jenė 12 "bilbilat" e EURO 2008. Natyrisht pėrsa mė sipėr nuk janė veēse profesionet tė ashtuquajtura dytėsore ose tė pėrditshmėrisė sė tyre pėrkundrejt tė arbitruarit nė kampionatet dhe kompeticionet mė prestigjioze nė botėn e futbollit.
Gjeografia e arbitrave tė EURO 2008 pėrfshin pak a shumė tė gjitha skajet e kontinentit plak, i pėrfaqėsuar si rrallė ndonjėherė nga veriun nė jug dhe nga lindja nė perėndim nga ekipe dhe gjyqtarė elitė tė futbollit evropian dhe jo vetėm tė tij. Sllovaku Lubos Mishel, njė nga arbitrit mė prestigjioz nė botė si dhe norvegjezi Tom Henning Ovrebo, janė tė vetmit gjyqtarė tė cilėt nuk bien nė kundėrshtim me asnjė skuadėr dhe nė asnjė pėrballje tė mundshme tė kėtij evropiani, duke parė se as Norvegjia dhe as Sllovakia nuk janė tė kualifikuar pėr nė kėtė kompeticion. Ndėrkohė qė dhjetė tė tjerėt, pėrveē prezencės sė tyre, do tė kenė nga pas edhe praninė e skuadrave tė shteteve tė tyre origjinės nė takimet e tė cilave natyrisht qė nuk do tė mund tė arbitrojnė. UEFA ka mbledhur nė njė farė mėnyre ajkėn e arbitrimit evropian, por edhe pėr ta ka pasur shpesh herė kontestime si nė kampionatet e vendeve tė tyre, por edhe nė Kupat e Evropės. Mjaft tė pėrmendim qė austriaku Konrad Plautz u bė shėnjestėr kritikash nga mediat dhe drejtuesit e klubeve pas pėrfundimit tė ndeshjes Liverpul-Ēelsi nė Kupėn e Kampioneve. Nė disa momente Plautz tregoi njė pavendosmėri duke krijuar njė farė irritimi tek lojtarėt. Pėr tė ardhur mė pas te belgu Frank de Bleeckere, i njohur tashmė pėr nxjerrjen me karton tė kuq pa u menduar shumė nė Kupėn e Kampioneve tė Marko Materacit nė ndeshjen Liverpul-Inter. Ēka mė sipėr ndikoi shumė nė rezultat si dhe nė eliminimin e zikaltėrve. Ndėrkohė qė po t'i hyjmė statistikave njė lajm disi i rrallė gjen konfirmim. Italiani Roberto Roseti jo vetėm nė botėrorin "Gjermani 2006" ku mori pjesė, por edhe nė kėtė evropian rezulton tė jetė arbitri mė i gjatė me 191 cm e tij. Pėr tė ardhur mė pas tek holandezi, Pieter Vink i cili do tė mbahet mend tashmė si gjyqtari qė drejtoi i pari nė "New Wembley Stadium" nė 2007 pas rikonstruksionit tė kėtij impianti madhėshtor. Por ndėr kėta bie nė sy karriera e gjatė e sllovakut Mishel, i cili ėshtė ndėr tė vetmit qė ėshtė bėrė arbitėr ndėrkombėtar qė nė moshėn 25-vjeēare. Ai ka qenė edhe njė kandidaturė pėr tė drejtuar finalet e Kupės sė Shqipėrisė Vllaznia-Tirana, por refuzoi nė momentet e fundit, duke bėrė qė drejtuesit e Federatės Shqiptare tė Futbollit t'i "luteshin" gjermano-iranianit, Barak Rafati.

Konrad Plautz
Datėlindja: 16.10.1964; Vendlindja: Navis, Austri; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 1996; Profesioni: Masazhator nė njė qendėr fitness; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Egon Bereuter dhe Markus Mayr

Frank de Bleeckere
Datėlindja: 01.07.1966; Vendlindja: Oudenaarde, Belgjikė; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 1998; Profesioni: Nėnpunės; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Peter Hermans dhe Alex Verstraeten

Houard Ueb
Datėlindja: 14.07.1971; Vendlindja: Londėr, Angli; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 2005; Profesioni: Oficer policie; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Darren Cann dhe Mike Mullarkey

Herbert Fandel
Datėlindja: 09.03.1964; Vendlindja: Kyllburg, Gjermani; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 2000; Profesioni: Mėsues pianoje; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Carsten Kadach dhe Volker Ėezel

Kyros Vassaras
Datėlindja: 01.02.1966; Vendlindja: Thessaloniki, Greqi; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 1998; Profesioni: Agjent turizmi; Asistentė nė EURO 2008: Dimitiris Bozartzidis dhe Dimitiris Saraidaris

Roberto Rosetti
Datėlindja: 18.09.1967; Vendlindja: Pecetto Torinese, Itali; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 2003; Profesioni: Menaxher spitali nė Torino; Asistentė nė EURO 2008: Alessandro Griselli dhe Paolo Calcagno

Massimo Busacca
Datėlindja: 06.02.1969; Vendlindja: Bellinzona, Zvicėr; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 1996; Profesioni: Pronar i njė restoranti; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Matthias Arnet dhe Stephane Cuhat

Peter Frojdfeldt
Datėlindja: 14.11.1963; Vendlindja: Eskilstuna, Suedi; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 2003; Profesioni: Nėnpunės nė bashki; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Stefan Ėittberg dhe Henrik Andren

Pieter Vink
Datėlindja: 13.03.1967; Vendlindja: Noordvijkerhout, Holandė; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 2004; Profesioni: Oficer policie; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Adriaan Inia dhe Hans Ten Hoove

Tom Henning Ovrebo
Datėlindja: 26.06.1966; Vendlindja: Oslo, Norvegji; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 1994; Profesioni: Mėsues Fiskulture; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Geir Age Holen dhe Jan Petter Randen

Lubos Michel
Datėlindja: 16.05.1968; Vendlindja: Stropkov, Sllovaki; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 1993; Profesioni: Mėsues; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Roman Slysko dhe Martin Balko
Manuel Mejuto Gonzalez
Datėlindja: 16.04.1965; Vendlindja: La Felguera, Spanjė; Arbitėr ndėrkombėtar: Qė prej 1999; Profesioni: Roje civile; Asistentė tė tij nė EURO 2008: Juan Carlos Yuste Jimenez dhe Jesus Calvo Guadamuro
Vizitor
Vizitor
Anonymous

MesazhTitulli: Re: Kampionati Europian EURO 2008   Kampionati Europian EURO 2008 EmptyTue Jun 17, 2008 1:38 pm

po mire mer, po ne ca me shkrujt ketu, ti i paske thon te gjitha shett
Vizitor
Vizitor
Anonymous

MesazhTitulli: . Italianėt, nga ferri nė parajsė, kapitullon Franca   Kampionati Europian EURO 2008 EmptyWed Jun 18, 2008 8:38 pm

Holanda jep "leksion futbolli", asnjė kompromis me Rumaninė.Italia fiton 2-0 finalen e Grupit C me Francėn dhe kualifikohet nė ēerekfinalet e Euro 2008, tė ndihmuar edhe nga "xhentilesa" e Holandės. "Axurrėt" thyejnė tabunė 30-vjeēare me rivalėt transalpinė dhe pas dy ndeshjeve zhgėnjyese nxjerrin krenarinė nė momentin kur ishte mė shumė nevoja. Gjithsesi, takimi nė "Letzigrund" ėshtė ndikuar edhe nga episodet qė ishin nė disfavor tė francezėve: dėmtimi i Riberit, kartoni i kuq i Abidal dhe devijimi fatal i Henri nė golin e dytė.

Roberto Donadoni i ka besuar Antonio Kasanos njė fanellė titullari, Gatuzo rikthehet nė mesfushė, pėrkrah De Rosit, Perrotės dhe Pirlos. Asnjė ndryshim nė mbrojtje, ku janė preferuar tė njėjtėt lojtarė si nė sfidėn me Rumaninė. Nga ana tjetėr, Domenek bėn tre ndryshime nga skuadra qė pėsoi humbjen rekord (negativ) 4-1 me Holandėn, dy prej tė cilave nė mbrojtje: Klerk zė vendin e Sanjol dhe Turam mbetet nė stol, duke i lėnė hapėsirė Evrasė. Nė sulm Benzema fiton njė fanellė titullari nė garėn me Maluda dhe luan pėrkrah Henri.

Francezėt e fillojnė vrullshėm takimin, me Riberi qė tenton vetėm pas dy minutave lojė nga distancė e largėt, por gjuajtja e tij bllokohet nga Zambrota. Reagimi i "axurrėve" vjen pak ēaste mė vonė me Luka Tonin, i cili nuk gjen kohėn e duhur pėr tė goditur topin. Goditja e parė e Francės nė kėtė ndeshje vjen vetėm pas 7 minutave, me dėmtimin e Riberit, qė largohet nga fusha me barelė. Nė vend tė tij, Domenek hedh nė fushė talentin e Olimpik Marsejės, Samir Nasri. Italianėt duken mė kėrkues nė lojėn e tyre dhe provojnė me Panuēin, qė nga goditje kėndi mposht portierin Kupe, por Makelele e largon topin nė vijėn fatale. Dalja e Riberit u kushton "gjelave" dhe gjuajtjet nga distanca tė Benzema e Govu duken shumė pak pėr njė skuadėr nėnkampione tė botės. Nė minutėn e 24-t vjen episodi qė ndryshon fatin e takimit: Toni pengohet nė mėnyrė tė parregullt brenda zonės nga Abidal dhe gjyqtari sllovak, Lubos Mishel, nuk ka dyshime, penallti e karton tė kuq pėr mbrojtėsin francez. Ekzekutimin nga pika e bardhė e merr pėrsipėr Pirlo, qė nuk gabon, duke kaluar italianėt nė avantazh. Domenek ndryshon sėrish, nga loja largohet Nasri, aktivizimi i tė cilit zgjati vetėm 16 minuta dhe nė vend tė tij hidhet njė mbrojtės, Alan Bumsong. Por, nė superioritet numerik "axurrėt" duken tė papėrmbajtshėm dhe De Rosi e Toni (nė tre momente) mund tė dyfishojnė rezultatin. Pėrpara mbylljes sė pjesė sė parė provon edhe Groso, qė nga goditje dėnimi nė pozicion tė prirėt godet shtyllėn. Nė 45 minutat e dyta tė takimit fillojnė me francezėt qė kėrkojnė golin e barazimit, duke shpresuar ende te kualifikimi, por tentativat e Benzema, Henri e Tulalan neutralizohen nga Bufon. Pikėrisht nė momentin mė tė mirė tė "gjelave", Italia realizon edhe golin e sigurisė. Nė tė 62-ėn, De Rosi ekzekuton me potencė njė goditje dėnimi nė pozicion ballor dhe topi i devijuar pak nga Henri pėrfundon nė rrjetė. Franca provon me forcėn e dėshpėrimit, pa arritur tė rifutet nė lojė edhe sepse nė portėn kundėrshtare qėndron Bufon. Nė kėtė mėnyrė Italia kualifikohet dhe tashmė nė ēerekfinale do tė pėrballet me Spanjėn, ndėrsa Franca dhe Domenek bėjnė valixhet e kthehen nė shtėpi.

Holanda jep "leksion futbolli", asnjė kompromis me Rumaninė

Holanda ka treguar se nuk i trembet asnjė kundėrshtari dhe ka hedhur poshtė zėrat pėr tolerim duke fituar edhe me ekipin e dytė pėrballė Rumanisė. Huntelar dhe Van Persi kanė shėnuar nė pjesėn e dytė dy golat qė i kanė dhėnė fitoren "tulipanėve", duke nxjerrė jashtė EURO 2008 Rumaninė qė kishte barazuar me dy skuadrat e tjera tė forta tė grupit, Francėn dhe Italinė.

Van Basten kishte preferuar tė linte jashtė formacionit disa prej titullarėve, por gjithsesi nė fushė ishin qė nga minuta e parė emra si Van Persi, Roben dhe Huntelar. Kjo bėn qė Piturka tė shfaqet i kujdesshėm, duke i kėrkuar skuadrės qė tė qėndrojė nė pritje nė minutat e para. Me kalimin e minutave, janė "tulipanėt" qė shfaqen disa herė rrezikshėm me anė tė Van Persit dhe Huntelar, por tė dy sulmuesit nuk arrijnė tė shėnojnė nė portėn e Lobont. Mė pas ėshtė edhe Roben qė shmang daljen e Lobont, por nuk arrin tė dėrgojė topin nė kuadratin e portės. Nga ana tjetėr, Rumania provon tė rrezikojė vetėm me iniciativat e Mutu, por fantazisti rumun nuk arrin tė vėrė asnjėherė nė provė realisht portierin e dytė tė Holandės, Stekelenburg. Si rrjedhojė, pjesa e parė mbyllet pa gola, por me dominimin territorial tė holandezėve tė cilėt nuk e kanė tė vėshtirė tė administrojnė qetėsisht lojėn duke mos rrezikuar asgjė nė prapavijė.

Me kthimin nė fushė tė dy ekipeve, ėshtė Rumania qė kėrkon mė me ngulm tė shėnojė, por mbrojtja e "tulipanėve" nuk e ka tė vėshtirė tė ndalojė ēdo tentativė tė kundėrshtarėve. Pėr mė tepėr, ato nuk ngurrojnė tė sulmojnė duke pėrdorur harkimet nga krahėt dhe njė taktikė e tillė rezulton e vlefshme nė minutėn e 54-t kur pas njė aksioni tė Afellai, topi mbėrrin nė kėmbėt e Huntelar, i cili nuk gabon duke e dėrguar topin nė rrjetėn e skuadrės rumune pėr tė kaluar Holandėn nė avantazh. Pritet njė reagim i menjėhershėm i Rumanisė dhe Piturka vendos tė ndryshojė skemė, duke aktivizuar D. Nikulaen dhe Dikan, pėr tė aplikuar njė skemė mė ofensive. Por janė pėrsėri holandezėt qė krijojnė mė shumė raste tė rrezikshme, duke luajtur thjesht pėr "argėtim". Nėse Mutu gabon gjithēka pėrballė portės kundėrshtare nė minutėn e 83-tė, nuk bėn tė njėjtėn gjė Van Persi nė minutėn e 87-tė. Sulmuesi depėrton nė tė majtėn dhe me njė gjuajtje tė pakapshme pėr Lobont arrin tė dyfishojė rezultatin, duke shuar pėrfundimisht ėndrrėn e rumunėve. Skuadra e Piturkės kthehet nė shtėpi, ndėrsa Holanda do tė mėsojė sot se kush mes Suedisė dhe Rusisė do tė jetė rivalja e saj nė ēerekfinale.
Vizitor
Vizitor
Anonymous

MesazhTitulli: Cerekfinalet   Kampionati Europian EURO 2008 EmptyWed Jun 18, 2008 8:40 pm

Anonymous

MesazhTitulli: Gjysmefinalet   Kampionati Europian EURO 2008 EmptyWed Jun 18, 2008 8:40 pm

Anonymous

MesazhTitulli: Gjermania triumfon dhe rishfaqet si pretendente   Kampionati Europian EURO 2008 EmptyFri Jun 20, 2008 6:48 pm

Portugalisė i mungon shkėlqimi dhe mundet 2-3 nga skuadra e Lėv.Gjermania ka qenė skuadra e parė qė ka siguruar biletėn pėr nė gjysmėfinalet e EURO 2008, pasi ka mundur 3-2 Portugalinė. Skuadra e Lėv ka dominuar nė pjesėn mė tė madhe tė ndeshjes, duke imponuar lojėn e saj pėr tė marrė rezultatin qė i duhej pėr tė kaluar nė turin tjetėr tė aktivitetit.

Skolari e kishte filluar kėtė ndeshje pa ndryshime nė formacionin titullar, ndėrsa Gjermania e drejtuar nga zv/trajneri Flik zbret nė fushė me njė skemė krejtėsisht ndryshe. Qė nga minuta e parė ėshtė Podolski qė formon dyshen e sulmit me Klosen, ndėrsa nė krahėt e mesfushės janė Shvajnshtajger me Hitzelshperger. Nė qendėr tė mesfushės, Rolfes zė vendin e Frings tė dėmtuar. Loja fillon me ritėm tė ulėt, pasi tė dyja skuadrat pėrpiqen tė kontrollojnė njėra-tjetrėn, duke mos lėnė shumė hapėsira. Megjithatė, janė gjermanėt qė janė tė vendosur mė mirė nė fushė duke kontrolluar ēdo iniciativė tė portugezėve dhe duke provuar tė depėrtojnė nga krahėt. Nga njė aksion i tillė nė minutėn e 22-tė vjen edhe goli i parė pėr Gjermaninė. Podolsi shpėrthen nė tė majtėn dhe pasimi i tij nė qendėr gjen Shvajnshtajger, i cili devijon topin nė rrjetėn e portės sė Rikardos. Portugalia pėson tronditje nga ky gol dhe ndėshkohet pėrsėri pas vetėm 4 minutash. Shvajnshtajger ėshtė pėrsėri protagonist, duke ekzekutuar njė goditje dėnimi, tė cilėn Klose me kokė e devijon pas krahėve tė Rikardos. 2-0 pėr Gjermaninė dhe Portugalia pėrfshihet nga kaosi. Skuadra e Skolarit gabon edhe pasimet mė tė thjeshta dhe duket se nuk ka forcėn e duhur pėr tė rrezikuar portėn e Lehman. Por ėshtė Kristiano Ronaldo ai qė mban gjallė shpresat e skuadrės sė tij nė minutėn e 40-tė, duke dhėnė njė asist perfekt pėr Nunjo Gomesh qė nuk gabon me njė gjuajtje qė ndalet nė rrjetėn e portės gjermane. Tashmė portugezėt besojnė pėrsėri te pėrmbysja dhe Kristiano Ronaldo i afrohet edhe golit tė dytė para mbylljes sė pjesės sė parė, por gjuajtja e tij pėrfundon jashtė, ngjitur me shtyllėn e portės sė mbrojtur nga Lehman.
Nė fillimin e pjesės sė dytė Portugalia shfaqet mė agresive qė nė minutat e para, duke kėrkuar tė shėnojė golin e barazimit. Meireles, Petit, Kristiano Ronaldo dhe Pepe provojnė tė gjejnė rrugėn e rrjetės, por pa saktėsinė e duhur pėr tė vendosur baraspeshėn nė shifra. Nė momentin mė tė mirė tė portugezėve, Gjermania i ndėshkon pėrsėri falė njė goditjeje standarde nė minutėn e 61-tė. Shvajnshtajger harkon saktėsisht nė zonė njė goditje dėnimi nga e majta, ndėrsa Balak me kokė e dėrgon topin nė rrjetė, duke e ēuar rezultatin nė 3-1. Skolari nuk ka ēfarė tė humbasė mė dhe aktivizon Nanin e Helder Postigėn pėr tė hedhur tėrėsisht nė sulm skuadrėn e tij. Por Lėv udhėzon nga tribuna ndihmėsin e tij tė mbrojė mė shumė nė mesfushė, duke aktivizuar Borovskin nė vend tė Hitzelshperger, ndėrsa pak minuta mė vonė, Fitz zė vendin e Shvajnshtajger. Portugezėt e kanė shumė tė vėshtirė tė gjejnė hapėsira nė prapavijėn gjermane, por shpresat e tyre ringjallen nė minutėn e 87-tė pas golit tė Helder Postigės. Por asgjė nuk ndryshon deri nė vėrshėllimėn pėrfundimtare tė Frojdfeld, i cili dekreton fitoren 3-2 tė Gjermanisė dhe kalimin e kėsaj skuadre nė gjysmėfinalet e turneut.
Musafir
Vizitor
Anonymous

MesazhTitulli: Re: Kampionati Europian EURO 2008   Kampionati Europian EURO 2008 EmptySat Jun 21, 2008 5:49 pm

Keta jan ca djem nga vlora duke ber tifo per italinKampionati Europian EURO 2008 110
Vizitor
Vizitor
Anonymous

MesazhTitulli: Re: Kampionati Europian EURO 2008   Kampionati Europian EURO 2008 EmptySun Jul 20, 2008 4:57 pm