»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Anemia EmptyMon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Anemia EmptyMon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Anemia EmptyMon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Anemia EmptyMon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Anemia EmptySun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Anemia EmptySun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Anemia EmptyTue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Anemia EmptySat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Anemia EmptySat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Anemia EmptyMon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Anemia EmptyMon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Anemia EmptyMon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Anemia EmptyMon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Anemia EmptyMon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Anemia EmptyMon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Anemia EmptyMon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Anemia EmptySun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Anemia EmptyFri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share
 

 Anemia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
mandir
super-moderatore
super-moderatore


Male
Numri i postimeve : 804
Registration date : 18/05/2009

Anemia Empty
MesazhTitulli: Anemia   Anemia EmptySun Dec 13, 2009 8:48 pm

BIMET QE LUFTOJNE ANEMINE

Mungesa e hekurit ėshtė shkaku
mė i shpeshtė i anemisė, madje e shfaqjes sė saj ėshtė mė e shpeshtė
tek femrat, dhe kjo pėr shkak tė menstruacioneve (qė natyrisht
shoqėrohen me humbje gjaku dhe me humbje hekuri). Nė moshat e shtyra,
anemia nga mungesa e hekurit ka shumė mundėsi tė jetė pasojė e kancerit
nė gjak, ndėrkohė qė tek fėmijėt mundet qė mungesa e hekurit tė jetė
pasojė e sasisė tė pamjaftueshme nė dietė.

Shenjat

Lodhje,
takikardi, zbehje, gjuhė e lėmuar, thonj tė deformuar dhe tė thyeshėm
(koilonychia). Nė ekzaminimin e gjakut periferik shihen eritrocite tė
vogla dhe mė pak hemoglobinė. Niveli i hekurit nė serum ėshtė i ulėt.
Niveli i transferinės (njihet edhe si TIBC - angl: total iron binding
capacity) ėshtė i rritur. Biopsia e palcės tė kockave ėshtė analiza mė
e besueshme pėr sasinė e hekurit nė organizėm. Mjekėt kėshillojnė qė nė
kėtė rast, kjo mungesė tė trajtohet me sulfat hekuri, 325 mg, 3 herė nė
ditė. Efekti fillon e shfaqet pas 1 jave, dhe niveli i hemoglobinės
normalizohet brenda 2 muajsh. Anemia mund tė jetė sideroblastike dhe nė
kėtė rast karakterizohet nga prania e sideroblasteve. Sideroblastet
janė qeliza eritrocitike qė kanė njė unazė "prej hekuri" nė citoplazmė.
Ajo shkaktohet nga eritropoeza joefektive. Shkaqet kryesore tė shfaqjes
sė sėmundjes janė alkoolizmi kronik, barnat (shpesh izoniazidi) dhe
defektet gjenetike. Si ēdo anemi tjetėr, shenjat mė tė dukshme janė
lodhje, takikardi, zbehje, etj. Diagnoza kryesore ėshtė niveli i
hekurit nė serum ėshtė i rritur. Niveli i transferinės (TIBC) mund tė
jetė normal ose i rritur. Niveli i ferritinės ėshtė i rritur. Nė
biopsinė e palcės tė kockave shihen sideroblastet. Sipas mjekėve
specialistė, kjo sėmundje mund tė trajtohet me piridoksinė (vitaminė
B6).

Kėshillat

Kėtyre tė sėmurėve u kėshillohet pėrdorimi
i frutave tė freskėta, qė pėrmbajnė vitaminė C, e cila ndihmon nė
absorbimin ose marrjen e hekurit. Nėse pinė kafe, ēaj, kakao apo edhe
lėngje tė tjera, qė pėrmbajnė kafeinė, duhet t'i marrin dy orė para ose
pas ushqimit, sepse vėshtirėsojnė absorbimin e hekurit. Pėr kurimin e
kėsaj sėmundjeje, nė mjekėsinė popullore pėrdoren pothuajse tė gjitha
perimet dhe tė gjitha pjesėt e bimės, frutat, gjethet, degėt, rrėnjėt
etj. Nė vendet arabe hurma ėshtė ushqim kryesor, i cili shuan urinė pėr
shkak tė pėrbėrjes sė celulozės. Hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė
kundėr anemisė. Gjithashtu karota ėshtė e pazėvendėsueshme pėr
shėndetin e njeriut. Lėngu ditor i karotės nė sasi prej 50-150 gr ėshtė
ilaē efikas te tė sėmurėt qė vuajnė nga anemia. Karota nė periudhė
rekord e rregullon pastrimin e gjakut. Kėshillohet pirja ēdo ditė e 150
ml lėng tė rrepės sė kuqe, para buke, apo tė konsumohet sa mė shpesh
domatja. Duhet tė marret gjithashtu ēdo ditė 10 - 15 fruta tė
mandarinės pėr njė kohė prej 20 - 25 ditė. Njė kurė e efektshme ėshtė
edhe ajo e pėrgatitur nga 250 gramė gjethe hithre, 10 gramė uthull dhe
10 gramė gjethe delli. Tė gjitha kėto vendosen nė 1 litėr ujė tė
ftohtė, ku qėndrojnė 12 orė. Pastaj zihen pėr 10 minuta, ėmbėlsohen
sipas dėshirės me mjaltė dhe pastaj sėrish mbyllen dhe qėndrojnė tė
mbyllura pėr 20 minuta. Kullohen dhe pihen gjatė tėrė ditės me lugėn e
kafesė. Fiku ėshtė njė frutė, qė pėrmban shumė karbohidrate, albuminė,
yndyrė. Pėrdoret i freskėt, i tharė dhe i pėrpunuar nė produkte tė
ndryshme. Rekomandohet tė pėrdoret nga personat e dobėsuar, nga
anemikėt dhe nga ata qė ndiejnė shumė tė ftohtė, pasi i japin
organizmit forcė dhe nxehtėsi.

Shenjat e sėmundjes

1- Lodhje
2- Takikardi
3- Zbehje
Ushqimet
1- Anemikėt duhet tė konsumojnė fruta me vitaminė C
2- Anemikėt duhet tė konsumojnė spinaq dhe barėra jeshile
3- Fiku, shalqini dhe luleshtrydhja, efikase pėr tė trajtuar aneminė
4- Anemia shkaktohet si pasojė e njė ushqimi tė keq
5- Anemikėt duhet tė pinė 150 gram lėng karotash nė ditė
6- Ēajin, kakaon dhe kafen duhet t'i marrin tri orė pėrpara se tė hanė, pasi ndryshe vėshtirėson tretjen.
7- Pacientėt duhet tė pinė ēdo ditė 150 ml lėng tė rrepės sė kuqe, para buke
8- Kėshillohet tė konsumohet sa mė shpesh domatja
9- Tė sėmurėt duhet tė marrin gjithashtu ēdo ditė 10 - 15 fruta tė mandarinės pėr njė kohė prej 20 - 25 ditė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ĪM_ßŲ§S
Admin
Admin
ĪM_ßŲ§S

Numri i postimeve : 10480
Age : 30
Registration date : 04/09/2008

Anemia Empty
MesazhTitulli: Re: Anemia   Anemia EmptyFri Feb 26, 2010 7:07 pm

Anemia 143657
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Anemia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: TRUPI DHE SHENDETI :: Njeriu edhe shendeti-
Kėrce tek: