»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptySun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptySun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyTue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptySat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptySat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyMon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptySun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyFri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share
 

 Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
sara_ger
super-moderatore
super-moderatore
sara_ger

Female
Numri i postimeve : 3948
Registration date : 19/09/2009

Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku Empty
MesazhTitulli: Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku   Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku EmptyWed Feb 10, 2010 8:07 pm

Dashuria, mirėkuptimi dhe respekti janė trekendėshi i lumturisė
bashkėshortore. Ato janė kėshtjella e saj e mirėmbrojtur, e cila mbron anijen e
martesės prej mbytjes, kur mbi tė vėrshon deti i problemeve dhe i
konflikteve.

Por nuk ka shtėpi pa probleme, qofshin tė vogla
apo tė mėdha. Shpesh ndodh qė kėto tė lėnė njė lloj ftohjeje dhe venitjeje, tė
cilat kėrcėnojnė harmoninė e familjes. Tė dy bashkėshortėt kanė pėrgjegjėsinė e
pėrbashkėt nė ruajtjen e ngrohtėsisė sė ndjenjave dhe dashurisė mes tyre, qė tė
sigurohet vazhdimėsia e jetės bashkėshortore.

Ndodh ndonjėherė qė nė
jetėn bashkėshortore tė ketė momente zvenitjeje mes dy bashkėshortėve. Njė
person qė e mohon kėtė gjė nuk ėshtė i sinqertė. Ėshtė mė i zgjuar ai qė shuan
konfliktin, sesa ai qė e zvarrit atė. Duke qenė se bashkėshortėt janė njė qenie
e vetme, pėrgjegjėsia, qė kėtyre problemeve t'i jepet fund, ėshtė e pėrbashkėt.
Njė nga mėnyrat qė mund t'i japin fund kėsaj zvenitjeje janė takimet familjare
dhe udhėtimet brenda qytetit, qė nga ana e tyre e gjallėrojnė jo vetėm jetėn
brenda familjes, por edhe ndjenjat mes bashkėshortėve.

Mėnyrat e
thyerjes sė monotonisė nė jetėn bashkėshortore mund tė jenė tė ndryshme e tė
shumėllojshme, por barra mė e madhe i bie gruas, pasi ajo ka mundėsi qė ndjenjėn
e dashurisė e tė ngrohtėsisė, tė zvenitura mes tyre nga rutina e pėrditshme e
punės, t'i zgjojė duke rregulluar veten e saj apo edhe me sistemimin e shtėpisė.
Mund tė jetė ndonjė dhuratė e shkėmbyer me njėri-tjetrin apo edhe fjalėt e mira,
tė humbura prej kohėsh mes tyre, pasi vendin e tyre e kanė zėnė fjalėt e
punės.

Fjalėt qė thuhen tė jenė nė pėrshtatje me natyrėn, gjendjen e
bashkėshortėve, pasi nė rast tė kundėrt ato mund tė lėndojnė. Lidhur me kėtė po
sjellim njė shembull: Njė burrė i verbėr u martua me njė grua, e cila pėrherė i
fliste pėr bukurinė e saj. Njė herė po i thoshte tė shoqit: "A sikur tė shihje,
pasi sytė e tu do tė kėnaqeshin me bukurinė e fytyrės sime, ngjyrėn e kuqe tė
faqeve tė mia dhe me flokėt e zinj." Ai e dėgjonte, jo pa dhembje dhe njė herė,
pasi durimi i kishte mbaruar, i tha: "Nėse ėshtė e vėrtetė kjo qė po thua, ata
qė shohin nuk do tė tė linin ty me mua."

Vetė puna e bashkėshortit mund
tė bėjė qė gruaja, nė tė shumtėn e rasteve, tė mbetet e vetme nė shtėpi, mes
fėmijėve, duke ndjerė se ajo ėshtė e vetmja pėrgjegjėse pėr edukimin e tyre. Kjo
gjendje mund t'i sjellė asaj mėrzitje e zvenitjeje tė jetės bashkėshortore.
Shėrimi i kėsaj gjendjeje mund tė jetė edhe njė dhuratė e vogėl, e cila i bėn
asaj tė ndjejė e tė kuptojė qė e tėrė puna e bashkėshortit, nuk ėshtė vetėm
personale, por ėshtė pėr tė dhe familjen. Vetė llojshmėria dhe ndryshimi janė
shkaqe qė largojnė ftohjen mes bashkėshortėve, pasi jeta nuk ėshtė vetėm dhėnie
e marrje materiale mes tyre.


Roli i burrit nė shtėpi nė
edukimin e fėmijėve

Prezenca e tij ndonjėherė nė kuzhinė, kur
gruaja gatuan, do tė ishte pozitive. Ai mund ta ndihmojė nė punėt qė ajo ka
nevojė, sepse si i thonė njė fjale, njė dorė e vetme nuk
duartroket.

Madje edhe vetė problemet, me tė cilat pėrballet familja nė
momente tė ndryshme, mund tė jenė shkak pėr thyerjen e rutinės dhe tė monotonisė
nė familje, sigurisht pėr gratė qė dinė si t'i trajtojnė ato, pasi nė disa ēifte
ato konsiderohen edhe si "erėzat" e jetės bashkėshortore.

Madje, nga kėto
probleme mund tė pėrfitohet, nė mėnyrė qė tė mos pėrsėriten nė tė
ardhmen.

Njė zgjidhje tjetėr e kėtij problemi, qė sa vjen e po shtohet
nėpėr familje, ėshtė edhe durimi. Sado probleme tė lindin, ato patjetėr qė do ta
kenė njė fund, duhet tė kesh durim pėr t'i pėrballuar. E pėrsėri, mes
bashkėshortėve do tė kthehet harmonia e ngrohtėsia qė kishte
munguar.


Mendime "tė ēmendura" pėr njė martesė tė
lumtur

Duhet tė vendosen rregulla, parime qė tė lehtėsojnė
monotoninė, mėrzitjen dhe presionet qė ajo ka. Kėtu janė disa mendime dhe
sugjerime, pėr t'i dhuruar jetės bashkėshortore fragmente tė
lumtura.


Tė dy sė bashku

-Parfumet janė
shkopi magjik pėr qetėsimin e nervave, ndjelljen e ndjenjave tė mira, si dhe nė
krijimin e njė atmosfere tė ngrohtė nė shtėpi.

-Do tė ishte gjė e bukur,
qė nė fillim tė martesės tė zotoheshit qė tė mos ishit vetėm dy bashkėshortė,
por qė burri yt tė jetė i dashuri, shoku dhe njėkohėsisht vėllai yt, e
anasjelltas, gruaja jote tė jetė e dashura, motra dhe shoqja jote. Kjo e bėn
jetėn mė tė bukur dhe mė tė lumtur.

-Disa lojėra logjike dhe kulturore,
por qė tė jenė tėrheqėse dhe tė bukura, do tė ishin shumė argėtuese. Njė ditė nė
muaj ti me gruan dhe fėmijėt kalojeni mė kėto lloj lojėra. Kėtė ditė zgjidhe sė
bashku me burrin dhe asnjėri tė mos heqė dorė nga fitorja, qė entuziazmi tė
pushtojė shpirtrat tuaj.

-Lėr njė ditė tė javės pėr vete dhe burrin tėnd.
Zgjidhe ti dhe kaloni momente tė bukura, qė fuqia e lidhjes mes jush tė
rritet.


Pėr tė

-Interesimi yt pėr veten tėnde
dhe pastėrtinė vetjake brenda shtėpisė ėshtė njė nga themelet e jetės
bashkėshortore. Gruaja nuk ėshtė pėrgjegjėsja e vetme pėr rregullin brenda
shtėpisė.

-Mos kurse fjalėt e ėmbla pėr ndonjė veshje tė bukur apo ndonjė
veprim tė gruas tėnde, sidomos pėrpara fėmijėve, pasi kjo do t'i japė jetės sė
tyre kėnaqėsi, duke qenė se ti je udhėheqėsi i tyre.

-Ftoje gruan tėnde
pėr tė ngrėnė darkė jashtė shtėpisė dhe zgjidh njė vend tė qetė. Ki kujdes qė
kjo ftesė tė mos jetė me ndonjė qėllim apo shkak.

-Lėvizja dhe vrapimi
ėshtė shumė e dobishme. Nė vend qė tė shoqėrohesh me njerėz tė tjerė shoqėrohu
me gruan tėnde.

-Mos u pėrpiq tė qortosh gruan tėnde nė sy tė fėmijėve tė
tu, sepse ajo ėshtė ėshtė shoqja e jetės e jo punėtorja jote.

-Blerja e
njė dhurate, sado e vogėl qoftė, do tė thotė shumė pėr
tė.Pėr ty bashkėshorte

-Interesimi
personal pėr veten tėnde nuk kėrkon shumė mund.

-Flisni sė bashku me
burrin pėr gjėra tė pėrbashkėta mes jush, sepse ai nuk ėshtė specialist dhe nuk
i intereson ato qė thuhen pėr rrobat apo veshjet e reja tė modės. Kėto lloj
bisedash janė tė bezdisshme pėr disa gra e jo mė pėr burrat.

-Lėre
mėnjanė mėnyrėn e pyetje–pėrgjigjeve gjatė dialogjeve, por pėrpiqu tė jesh e
zgjuar nė bisedat me tė.

-Xhelozia e tepruar ėshtė shkaku kryesor pėr
pėrfundimin e shumė marrėdhėnieve martesore. Ti patjetėr qė duhet tė kesh besim
tek vetja e herė pas here mos ngurro ta pyesėsh burrin se si tė sheh ty si grua
e si tė dashur, ēfarė do tė dėshironte tė shihte tek ti. Pėrpiqu t'i zbatosh sa
tė mundesh. Ji e kujdesshme dhe e butė gjatė pyetjeve. Gjithashtu, edhe ti
thuaji se ēfarė tė pėlqen tė shohėsh tek ai.

-Nėse ndodh ndonjė problem
mos guxo tė ngresh zėrin pėr tė vėrtetuar qė ti je e fortė. Fuqia ėshtė tek
mendja. Gjatė tė bėrtiturave ti nuk do tė mundesh tė mendosh. Qetėsohu, mendohu
dhe mėso si tė mund tė mbash veten e tė jesh e qetė. Nėse je nė kėmbė, ulu apo
ndėrro vend, pėrpiqu tė mos flasėsh.

Kėto ishin disa mendime qė tė gjithė
i kemi menduar, ndoshta i kemi bėrė dhe pa vetėdije. Duhet tė kemi kujdes nė atė
qė bėjmė, flasim, veprojmė, qė jeta bashkėshortore tė jetė e lumtur si njė
kopsht me lule.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pėr vete, pėr ty, pėr tė dy sėbashku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: