»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Tė dashurosh mėsohet EmptySun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Tė dashurosh mėsohet EmptySun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tė dashurosh mėsohet EmptyTue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Tė dashurosh mėsohet EmptySat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Tė dashurosh mėsohet EmptySat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Tė dashurosh mėsohet EmptyMon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Tė dashurosh mėsohet EmptySun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
August 2019
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share
 

 Tė dashurosh mėsohet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
sara_ger
super-moderatore
super-moderatore
sara_ger

Female
Numri i postimeve : 3948
Registration date : 19/09/2009

Tė dashurosh mėsohet Empty
MesazhTitulli: Tė dashurosh mėsohet   Tė dashurosh mėsohet EmptyWed Dec 09, 2009 7:28 am

Historia e ēdo njeriut ėshtė histori e nevojės sė tij pėr me dashuru e me qen i dashuruar nga tė tjerėt. Gjithēka nė jetė vjen nga kjo: ēdo zgjidhje, ēdo rrugė qė ndjeket apo braktiset, ēdo “po” dhe ēdo “jo”. Ēdo person e din se mundet me qenė i lumtur duke dashuruar dhe duke qenė i dashur, duke e poseduar dashurin mundet ti tejkaloj ēdo frikė, mundet me qenė i aftė tė sfidoj dhe tė fitoj.

Por me dashuru mėsohet. Tė dashurohesh ėshtė let. Ėshtė shumė bukur me ndi zemrėn tė mbushur pėrplot me ndjenja tė reja, edhe me bė gjėra jo tė rėndomta qė kurr nuk i ke menduar. Kush ėshtė i dashuruar ndihet i fort, i aft pėr gjithėēka, pėrplot me dėshirė qė tė jetoj.

Por, nėse e gjithėkjo ėshtė ashtu spontane, nėse tė dashurohesh ėshtė ti pėrgjigjesh njė thirrjes sė ndjenjave andej zemrės, me u dasht ėshtė edhe mė tepėr. Dashuria nuk ėshtė diēka gratis, por ėshtė njė vepėr e vullnetit qė kėrkon njė mundim tė vazhdushėm. Me mujt me dashuru nė mėnyrė tė plot don tė thotė me qenė i pjekur, aktiv, e ke arrit pjekurin e plot, komplet, dhe i lirė prej pengesave fizike e psikike.

Kush dashuron e zbulon fontanėn e energjisė nė thellėsin e tij mė tė thellė, pėrplot me fjalė tė reja, me njė jetė tė re. Ma dashuru don tė thotė me dhan jetėn, me dal nga vetvetja e me lėnė hapsirė tjetrit, me shku nė takim pa marr asgjė me vete, me msu me humb diēka pėr tu hapur dhuratės sė tjetrit qė pasuron dhe kompleton.

Unė jam kėshtu. Nėse mė don, merrėm ashtu si jam. Kjo nuk ėshtė nje pikė e mirė pėr tė startuar pėr tė mėsuar me dashuru. Kush dashuron, natyrisht, dashuron tjetrin pėr atė qė ėshtė dhe din tė gjejė nė atė person tė dashur shumė arsye pėr ta dashuruar. Gjėnė nė tė gjėra qė askush ka zbuluar mė parė.

E kjo ėshtė qė ta bėjė sa mė tė bukur dashurin sepse «Nuk shifet mirė nėse vetėm pėrmes zemrės, esenciali ėshtė e pa pashėm pėr syt». Vetėm kush dashuron njef me tė vėrtet. Por dashuria ka edhe njė tjetėr aftėsi: e bėnė tė aftė personin me ndihmu tjetrin me qenė mė i mirė se vetvetja, qė tė jet vetvetja deri nė fund, prandaj edhe me ndryshu personin.

Me dashuru ėshtė me u liri qė tė banohesh prej tjetrit, qė tė lirohesh edhe tė jesh i provokum, qė tė jesh i gatshėm me dhėnė por edhe me pranu. Me dashuru ėshtė me u nis nė zbulim tė njė jete tė re, qė tė mundohesh, jo mė vetėm, por sė bashku, jo mė vetėm pėr vetvetėn, por pėr te dyt e pėr gjithė tjerėt.

Kėshtu mesohet me dashuru: duke bėrė zgjidhje konkrete, duke u vėnė nė prova tė pėrditshme, duke bėrė pytje e duke u munduar sė bashku me u pėrgjigj, pa pasur frikė se do tė zbulohesh. Tė mėsosh me dashuru don tė thotė me u rrit nė dashuri, hap pas hapi, pa shpejtėsi, me durim, duke mos e humbur kurr nga shiqimi cakun qė dėshiron tė arritėsh. Kush dashuron mundet ta shef botėn mė tė mirė, e mbi tė gjitha mundet me bė botėn mė tė mirė.

Dialogu

Me dialogu nuk ėshtė e let. Mund tė jetė let me bisedu, me bė fjalė, por me dialogu nuk ėshtė let, sepse ėshtė diēka tjetėr. Me dialogu nuk ėshtė me bisedu pėr tė afėrmin se ēka bėnė, ku shkon, kur ėshtė kthyer, por me komuniku nė thellėsi, dhe me i vėnė nė bashkėsi ndjenjat, projektet, ėndrrat...

Me dialogu don tė thot me ja hap tjetrit botėn e vet tė mbrendshme, dhe tė lihet qė tė zbulohet, pa pasur frikė se do tė banohet dhe do diskotohet vetvetja. Me komuniku ėshtė me konsideru tjetrin tė rėndėsishėm sepse, nėse nuk mundesh me dialogu, tjetri ėshtė askush. Dashuria ushqehet me dialog.

Dialogu nuk ėshtė ngjarje speciale, pėr me rezervu pėr momente tė veqanta, kur ka probleme me zgjedh. Dialogu ėshtė njė dhuratė e delikum qė shėndrron atė qė dashuron, e vetėm me dialog dashuria rritet dhe bėhet njė dashuri e vetme. Por me dialogu duhet mė parė qė tė mėsohet me ndėgju, e jo me dhan menjiherė gjykime e pėrgjigje. Me dialogu don tė thotė me qenė gjithnjė tė hapur dhe tė disponushėm, tė durushėm e jo me thėnė meniherė: po e di, tė kuptova..., sepse mundet mos me qen e vėrtet...

Shumėherė mungon dialogu sepse qėndron frika qė tė jemi tė ndryshėm nga tjetri. Pėr me u dashur nuk ėshtė nevoja me qenė tė njejt. Kur mėsohet me dialogu edhe qetėsia flet, sepse qetėsia ėshtė memec vetėm pėr atė qė nuk ka asgjė pėr tė thėnė. Qetėsia e njė raporti tė dashuruarve ėshtė e trishtushme dhe pa interese tė jetės e tė dashurisė, vetėm kur mungon dialogu. Por nėse mėsohet me dialogu, edhe qetėsia flet, pėrkundrazi shėndrrohet nė njė qetėsi pėrplot me dashuri, dhe flet njė gjuhė tė ėmbėl, qė tejkalon fjalėt, ėshtė komunikim i shpirtit. Ndrron buzėqeshjėn, dhe shef nė qetsin e tjetrit njė buzėqeshje tė hareshme, dhe e bėnė personin qė tė shef gjithėēka tė buzėqeshur.

Sinqeriteti

As njė egoist nuk do tė jet kurr i aftė qė tė dashuroi. Ndoshta do tė besojė qė do t’ja dal por do tė vuan mė shumė. Pėr kėtė ėshtė, qė tė mėsosh me dashuru, duhet me mujt vetvetėn, duke u ndihmuar nga personi i dashur apo i dashuruar, pa u mshefur kurr. Ėshtė nevoja me qenė tė sinqert ēdo herė, me vetvetėn e me tė tjerėt. Duhet hjekur maskat qė pengojn me shiqu dhe tė jesh i shiquar.

Atėher do tė shofin tė ndryshėm, do tė zbulojn gjėra pak tė dėshiruara, qė ndoshta shpeshėherė kishte dėshiruar qė ti injoroj. Ėshtė shumė me rėndėsi me qenė tė sinqert, sepse ėshtė nevojė qė shumėherė kur ne gjindemi nė kriza, tė referohemi te ndokush dhe tė ndihmohemi. Pastaj, kush dėshirohet, ka ndoken special qė e ndihmon tė shiqohet me dashuri. Tė dashurosh nuk don tė thot me shiqu tjetrin pėrfekt, nuk don tė thotė me i mėshef difektet e tij, por ėshtė me ndihmu me u bė mė i mirė. Kush dashuron me tė vėrtet dėshiron tė ndėgjoj nga tjetri duke i thėnė se diēka nuk shkon mirė, sepse e din se kush flet me dashuri, nuk mund ti bėjė keq. E vėrteta mund edhe tė dhemb, por nėse thuhet me dashuri nuk dhemb. Kush bėnė me gisht, kush mundohet me ndryshu tjetrin e duke u mbajtur vet mė i mirė, ai nuk dashuron, ai nuk e don.

Sinqeriteti i ati qė dashuron e ndihmon tjtrin tė zbulohet dhe tė bėhet ashtu qė vetėm ėshtė nė vetveti. Por nėse flitet vetėm pėr tė gjykuar, atėherė ky nuk ėshtė siqeritet. Kush nuk din tė flet prej dashurisė, mė mirė ėshtė tė mundohet qė tė ndrrohet vet, pastaj tė ndihmoj diken tjetėr. Vetėm ai qė dashuron me tė vėrtet, mund ti thotė tė gjitha ato qė i mendon, e ky sinqeritet do ta bėnė tė rritet personi i dashuruar.

Bujaria

Kush ėshtė bujar, e gjen lumturinė e vet duke e bėrė tė lumtur personin e dėshiruar. Kush ėshtė bujar nuk e vėnė vetvetėn nė vend tė parė, por vrapon nė zbulim tė tjetrit duke qenė i pregaditur pėr ta harruar vetvetėn pėr tjetrin. Vetm kush ėshtė bujar ėshtė i aftė me dashuru dhe tė dhurohet pa masė. Aftėsia pėr tė dashuruar qėndron “Duke u vėnė nė shėrbim tė tjetrit, nė sherbim tė vlerave tė mbyllura tė njė personi, qė tė munden tė realizohen”.

Butėsia

Butėsia ėshtė diēka qė rrjedh nga njė ėmbėlsi e ndjenjave njerzore, diēka qė depėrton nė thellėsi, diēka qė ngrohė, qė pėrkdhel. Butėsia ėshtė njė nevojė shpeshėherė qė nuk flitet e nuk thuhet, ėshtė njė rrugė qė shpie nė galdim, qė shpie nė tė vėrtetėn e dashurisė. Edhe kjo e butėsis ėshtė njė gjuhė qė i ipet hapsire ndjenjave, duke zbuluar mėnyra tė reja pėr tu shprehur me simpati e me butėsi si dhe me ėmbėlsi.

Liria

Dashuria e dashuron lirinė: kush dashuron nuk burgos, nuk pret flatrat, nuk mbizotrohet nė tjetrin si diēka e tij apo pron e tij. Kush nuk ėshtė i lirė nuk mundet tė pėrparoj, nuk mund tė zgjidh, prandaj nuk mundet as tė dhurohet, qė don tė thotė nuk mundet me dashuru.

Kush dashuron e don lirinė e personit tė dashuruar, e konsideron si njė gjė tė qmushėm pėr ta fituar sė bashku. Sa mė shumė qė tė jesh vetvetja aq mė shumė do tė jesh i aftė tė dashurosh.
Gjitha kėto nevoiten pėr tė qenė tė aftė dhe tė mesuar me dashuru. Ja si mėsohet me dashuru, duke i zbatuar gjitha kėto hapa tė cilat jan cekur.

...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rejbisa
moderator
moderator
rejbisa

Female
Numri i postimeve : 715
Registration date : 08/12/2009

Tė dashurosh mėsohet Empty
MesazhTitulli: Re: Tė dashurosh mėsohet   Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Dec 11, 2009 7:51 pm

........te dashurosh mesohet se cdo te thote te vuash ......... @heartbroken
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
super-moderatore
super-moderatore
shaban cakolli

Numri i postimeve : 1263
Registration date : 02/10/2009

Tė dashurosh mėsohet Empty
MesazhTitulli: Re: Tė dashurosh mėsohet   Tė dashurosh mėsohet EmptyFri Dec 11, 2009 8:48 pm

te dashurosh mesohesh se ke ndjenja kiss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ĪM_ßŲ§S
Admin
Admin
ĪM_ßŲ§S

Numri i postimeve : 10480
Age : 30
Registration date : 04/09/2008

Tė dashurosh mėsohet Empty
MesazhTitulli: Re: Tė dashurosh mėsohet   Tė dashurosh mėsohet EmptySun Dec 13, 2009 2:37 pm

te dashurosh mesohet mosegzistenca e asgjeje tjeter pervec dashurise
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Tė dashurosh mėsohet Empty
MesazhTitulli: Re: Tė dashurosh mėsohet   Tė dashurosh mėsohet Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tė dashurosh mėsohet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: