»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 6-Keshillat per te gjetur shpirtin binjak

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ĪM_ßŲ§S
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 10480
Age : 29
Registration date : 04/09/2008

MesazhTitulli: 6-Keshillat per te gjetur shpirtin binjak   Mon Oct 20, 2008 2:21 am

Nga ekspertėt e filozofisė orientale vijnė edhe gjashtė kėshilla pėr tė gjetur rrugėn e duhur nė kėrkim tė shpirtit binjak. Nė pėrfundim tė ditės keni menduar ndonjėherė pėr mėnyrėn se si zhvisheni? Se si i vendosni kėpucėt apo rrobat? Sipas principeve tė filozofisė orientale Zen ēdo gjė lidhet me mėnyrėn e thjesht se si silleni ēdo ēast tė ditės, kėto gjėra reflektojnė mbi veten tonė. Jeni tė lodhur nga situata jote prej beqari apo nuk doni mė tė pėrballoni tė njėjtat ēėshtje tė jetės suaj sentimentale? Ndoshta ėshtė koha tė mėsoni artin e tė rėnit nė dashuri dhe sekretet e tij.
6-keshilla per te gjetur shpirtin binjak1. Keni parė me vėmendje rreth vetes

Ėshtė i njohur fakti se pjesėn mė tė madhe tė ditės harxhojnė kohėn duke kėrkuar personin e zemrės kudo. Vėshtroni pėrreth dhe personat qė tė qėndrojnė afėr nė jetėn e pėrditshme. Njė shok, njė koleg mund tė jetė njė nga adhuruesit e tu dhe ti e ke pėrjashtuar nga tė qenit partner. Duhet t'i shihni gjėrat me njė kėndvėshtrim tjetėr dhe tė dashurin mund ta gjeni shumė afėr vetes.

2. Nė dashuri duhet tė jeni vetvetja

Shumė persona ankohen se nuk i do njeri. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, janė tė zėna duke recituar njė rol, aq sa tė tjerėt nuk arrijnė t'i njohin nė tė vėrtetė. Duhet tė jeni tė lirshėm dhe vetvetja nė marrėdhėnien qė doni tė nisni. Pos merrni njė rol qė nuk ėshtė juaji. Lėreni veten tė lirshme pasi autenticiteti ju bėn tė ēmuar.
3. Partnerin lėreni tė jetė "beqar"

Njė nga pengesat kryesore nė dashuri ėshtė tendenca pėr tė
"mbajtur" partnerin. Partnerėt prangosen me njėri-tjetrin duke mos e lėnė dashurinė e tyre tė rritet lirshėm dhe natyrshėm. Nėse dikur bėhet pjesė e jetės tėnde, jepi hapėsirė dhe lėre tė lirė. Duhet tė jeni tė lumtur pėr ēdo gjė qė tė dhuron, edhe nėse ėshtė pak. Nėse preferon tė dalė pėr njė kohė jashtė skene jepi mundėsinė ta bėjė, pa qenė shumė posesiv.

4. Eliminoni mendjen

Ka njerėz qė mendojnė se dashuria ėshtė e pamundur tė kėnaqė tė gjitha aspektet. E keni pyetur veten se cilat janė "gjėrat e duhura" pėr dashurinė. Bėni njė listė tė tillė dhe, pasi ta lexoni do tė vėreni se jeni kthyer nė njė njeri qė vetėm kėrkon tė marrė. Ndaj mundohuni ta lėshoni veten.

Tė paktėn njė ditė provoni tė hiqni dorė nga kėrkesat e tua dhe shikoni se sa mirė jeni pa to. Duke vepruar nė tė njėjtėn mėnyrė pėr disa ditė me radhė do tė vini re se gjėrat qė i keni konsideruar si shumė tė rėndėsishme nuk janė aspak ashtu dhe se mund tė jetoni shumė mirė pa tė. Kėshtu do t'i jepni mė shumė hapėsirė vetes dhe partnerit tuaj, pa qenė shumė tendencioz.

5. Zbulo zemėrgjerėsinė tėnde

Tė japėsh dhe tė marrėsh ėshtė njė pikė e fortė e ēdo lidhjeje. Kur bie nė dashuri, kjo nuk ėshtė aspak problem. Jemi tė lumtur kur dhurojmė spontanisht dhe ēdo gjė. Mundohuni t'i dhuroni diēka qė ta ndryshojė rrjedhėn e ditės suaj tė zakonshme, pėr ta kthyer atė nė njė ditė tė veēantė. Pėrdorni fantazinė tuaj pėr tė bėrė ēdo ditė unike dhe tė vetme.

Edhe nėse nuk merrni ndonjė gjė nė shkėmbim. Do tė ndjeheni tė lumtur qoftė edhe nėse merrni njė buzėqeshje apo njė puthje tė ngrohtė si shkėmbim tė dhuratės suaj. Por ju duhet tė jeni tė ndėrgjegjėsuar se, kur jepni diēka tė mos merrni asgjė nė kėmbim, qoftė edhe buzėqeshjen apo njė faleminderit. Jepni thjesht pėr kėnaqėsi, pa kėrkuar gjė nė kėmbim.

6. Mėso tė jesh shoqe

Shumė gra ankohen se janė vetėm, edhe kur kanė nė krah njė partner. Kjo ndodh pėr faktin e thjeshtė se nuk janė shoqe tė vetes sė tyre. Kushtojini kohė vėzhgimit tė vetes tėnde. Prano gjithēka tė personalitetit tėnd dhe mos e gjyko mė veten.

Mundohu tė shohėsh ēfarė ndodh brenda teje. Duke mos qenė tė rreptė me veten, arrijmė tė kuptojmė se tė tjerėt tė duan pėr faktin e thjeshtė se si jeni realisht. Duke vlerėsuar veten, do tė arrini tė vlerėsoni edhe tė tjerėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
6-Keshillat per te gjetur shpirtin binjak
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nedim Vlora: Varri i djalit tė Ismail Qemalit nuk ėshtė gjetur akoma

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: