»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   Thu Aug 14, 2008 1:47 am

Tradhtia bashkėshortore, qoftė fizike apo emocionale mund ta dėmtojė shumė lidhjen nė ēift. Megjithatė, ka njerėz qė pėrshtaten dhe arrijnė ta pranojnė partnerin mashtrues duke mbijetuar dhe rehabilituar sėrish marrėdhėnien e tyre. Tė kuptosh se jeta jote ėshtė e lidhur me njė burrė apo grua qė tė ka mashtruar nuk ėshtė asnjėherė e lehtė ndaj dhe reagimet shpesh janė tė pakontrollueshme. Nė kėtė kontekst nuk ėshtė e lehtė as marrja e vendimeve. Tė bėsh sikur s’ka ndodhur asgjė e tė vazhdosh tė jetosh me hijen e njė tė treti nė mes, apo t’i japėsh fund martesės, duke zgjedhur divorcin. Tė gjithė ekspertėt pohojnė se tradhtia nuk mund tė ndodhė asnjėherė e pa shoqėruar nga doza dhimbjeje pėr atė qė po ndodh ose qė sapo ka ndodhur.

Ėshtė kjo njė dhimbje qė s’para njihet, qė pėrmendet me zė tė ulėt por qė pėr ekspertėt ėshtė realisht ekzistuese. Kur njė ngjarje e tillė ndodh mes njė ēifti, situata bėhet tejet e vėshtirė dhe e komplikuar pėr gjithė familjen, e mė gjerė. Nė rastin konkret, askush nuk mund t’i tregojė zonjės se cila ėshtė zgjedhja mė e mirė pėr tė, pasi situata tė tilla janė kaq personale, dhe pėrjetohen nė mėnyrė unike, e megjithatė vetė mėnyra qė ajo ka zgjedhur pėr ta ndarė dhimbjen e saj me dikė tregon se ajo ende nuk ėshtė e pasigurt nė vendimin qė ka marrė. Tradhtia bashkėshortore ėshtė universale nė tė gjitha vendet dhe kulturat e cila ka ndodhur nė tė gjitha kohėrat. Aventurat romantike dhe seksuale janė “pasoja” qė shkaktohen nga tė dy palėt, dhe asnjėri nuk mund tė pėrjashtojė ndjesinė e fajit sa kohė qė kjo tregon qė tė dy partnerėt nuk kanė ditur tė ndihmojnė njėri-tjetrin pėr tė takuar nevojat e tyre. Personat qė tradhtojnė nuk mund tė kategorizohen si: imoralė, tė dobėt, egoistė, mėkatarė, tė pandjeshėm, tė gabuar apo tė kėqij siē shpesh “akuzohen”, por ndoshta mė shumė si njerėz tė cilėt kanė nevojė tė ndihmohen pėr tė gjetur shkakun e njė zgjedhjeje tė tillė dhe udhėn qė tė ēon drejt njė lidhjeje tė shėndetshme dhe tė stabilizuar.
Tradhtia mashkullore nuk ekziston
Pėr disa psikologė nuk ekziston tradhtia mashkullore, por ekzistojnė tipologji qė mbushin nevoja dhe dinamika psikologjike tė ndryshme. Ndryshe nga tradhtari serial, viktimė e shabllonit “mashkull-gjahtar”, ėshtė mashkulli qė dashurohet me tė vėrtetė me nė grua tjetėr, e do tė donte ta linte bashkėshorten e tij, por mentaliteti tradicional ja ndalon ta marrė kėtė hap. Ky lloj mashkulli beson se e ka pėr detyrė qė tė qėndrojė i ngulitur nė vendin e tij, ta mbajė kėtė rol dhe t’i ofrojė familjes mbėshtetjen ekonomike dhe morale. Dhe si rrjedhojė e gjen veten duke zvarritur me vite njė lidhje paralele. Njė tip tjetėr tradhtari ėshtė burri qė e do shumė gruan e tij, por ėshtė vazhdimisht i trembur nga varėsia qė ka nga ajo. Disa meshkuj tradhtojnė pėr t’u distancuar nga ajo ndjenjė qė mund tė kthehet nė totalitare, qė mund t’i bėjė tė varur nga gruaja qė dashurojnė. Tė tjerė mė pas tradhtojnė pėr tė provokuar, pėr tė stimuluar njė partnere qė ėshtė shumė e sigurt nė lidhjen e saj dhe si rrjedhojė e ka lėnė pas dore. Dikush tjetėr kėrkon jashtė ēiftit ose jashtė martesės, atė shkėndijė seksuale qė tek partneri ėshtė shuar, asaj i pėlqen kėshtu atij jo.

Sinqeriteti, zhgėnjimi dhe urrejtja

Sinqeriteti i tepėrt mund tė shkaktojė tek partneri ndjenjėn e zhgėnjimit dhe urrejtjes, por edhe tė shkatėrrojė lidhjen. Nėse rrėfeheni edhe nė detajet mė tė vogla, mund tė lini tek bashkėshorti apo bashkėshortja idenė se aventura nuk ishte vetėm njė tundim i rastėsishėm, por njė histori e vėrtetė. Por, nėse jeni zbuluar dhe nuk keni asnjė rrugėzgjidhje tjetėr, ekzistojnė ende disa kėshilla tė mira pėr tė dalė nga situata. Tradhtia mund tė gjenerojė dy tipa krejt tė ndryshme reagimesh: Zhgėnjim dhe urrejtje ndaj partnerit, por edhe ndjenja kėnaqėsie psikologjike dhe seksuale. Nė pėrgjithėsi, tė gjithė tė tradhtuarit ndjejnė tė njėjtėn nevojė tė pashmangshme pėr tė folur pėr tradhtinė e pėsuar. Pjesa mė e madhe e tyre ėshtė e bindur se ėshtė nė dijeni tė gjithēkaje, si pėr tė rėnduar pozitėn e partnerit, por edhe pėr t’u siguruar se ai ėshtė ende i denjė pėr besim. Ata pėrpiqen qė tė kuptojnė se ēfarė i ka shtyrė partnerėt nė tundim.

Dėshira pėr tė rifituar besimin

Tradhtarėt mbeten gjithnjė nė pozita mohuese. Disa mendojnė se nė kėtė mėnyrė mund tė mbrojnė bashkėshortėt apo partnerin nga dhimbja, ndėrsa tė tjerė nga frika se mund tė shkatėrrojnė lidhjen e tyre nuk e bėjnė kėtė gjė. Sa me insistuese dhe nervoze tė jenė pyetjet e bashkėshortit, aq mė pak i sinqertė do tė tregohet edhe tradhtari. Studimet tregojnė se pothuaj tė gjithė tradhtarėt qė zbulohen, pėrpiqen qė tė mos shkatėrrojnė lidhjen e tyre tė rregullt. Dhe, nė 76 pėr qind tė rasteve ia arrijnė kėtij qėllimi. Pėr tė rifituar besimin e partnerit do tė jetė tepėr e vėshtirė, por megjithatė nuk duhet humbur asnjėherė shpresa. Nė radhė tė parė duhet braktisur lidhja e fshehtė dhe mė pas duhet t’u pėrgjigjeni me diplomaci shumė pyetjeve tė partnerit. Duhet pranuar fakti se fjalėt tuaja mund tė ngjallin dyshime dhe prandaj duhet tė sillni prova pėr ato qė thoni, dhe tė pėrsėrisni tė njėjtat shpjegime disa herė.

Tradhtia, dėshira pėr hakmarrje

Tradhtia krijon nė tė shumtėn e rasteve njė traumė emocionale, humbje tė besimit nė vetvete, pėrmbysje tė vizionit pėr dashurinė dhe jetėn, dhimbje dhe fyerje pėr veten. Tė paktėn janė ato persona tė tradhtuar qė ndjehen fajtore pėr mungesėn e besnikėrisė. Nė vend tė urrejtjes dhe dėshirės pėr hakmarrje, ata pushtohen nga zhgėnjimi dhe dhimbja. Sipas studimeve, vetėm 7 pėr qind e tė intervistuarve tradhtojnė partnerėt nė shenjė hakmarrjeje. Nė momentin qė pranohet tradhtia, nė 40 pėr qind tė rasteve ėshtė vetė shkaktari i saj qė tenton tė mbledhė copat e lidhjes. Njė sjellje e tillė ėshtė mjaft e logjikshme, pėr shkak se pothuaj nė tė gjitha rastet nuk tradhtohet partneri pėr ta zėvendėsuar, por pėr kėnaqėsinė e tė resė. Nė 76 pėr qind tė rasteve, marrėdhėniet nė ēift mbijetojnė edhe pas zbulimit tė tradhtisė. Partneri pranon zhgėnjimin me frikėn se ndarja do tė kishte pasoja mė tė rėnda se njė aventurė e shkurtėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GREG
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 561
Registration date : 01/06/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   Sun Aug 17, 2008 12:19 am

Personalishttttttttttttt i jap fund lidhjes + nuk e duroj tradhetinnnnnnnnnn vras
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   Sun Aug 24, 2008 7:13 am

ik ti ore ik, trim i madhe ti ke ngjar ne dajo, i jep fund direkt ti humor ik mos rrej , majmun Very Happy

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
fuego
anetar i/e re
anetar i/e re
avatar

Male
Numri i postimeve : 10
Age : 34
Registration date : 07/09/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   Sun Sep 14, 2008 3:13 am

jo un do ngelsha shum keq po sikur te ndodhte sepse po ta shifja ne kravat me nje shoqe te dashuren time ,por vetem dy fjal do ti thoja.... a ka ven dhe per mua bobe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
RINA
super-moderatore
super-moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 1646
Age : 35
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   Sun Sep 14, 2008 5:39 pm

me mir ti jap fund mendoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TOP_MODEL
super-moderatore
super-moderatore
avatar

Male
Numri i postimeve : 944
Location : England is a paradise for women and hell for horses
Job/hobbies : I look through the list of the richest people. If I'm not there i need to work
Humor : Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway
Registration date : 30/04/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   Mon Sep 15, 2008 12:27 am

Varet ne fakt se me ke e bej tradhtine... Po te jete me eren se kam problem fare.. Se mos eshte hera e pare... qesh qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ĪM_ßŲ§S
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 10480
Age : 29
Registration date : 04/09/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   Wed Sep 17, 2008 12:55 am

NROMALE QE I JAP FUND
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
RINA
super-moderatore
super-moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 1646
Age : 35
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   Wed Sep 17, 2008 9:49 am

UN I JAP FUND PA MENDIM TE DYTE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
TĖ PRANOSH TRADHĖTINĖ APO T`I JAPĖSH FUND LIDHJES
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agim Rexha: "Zonja e zezė" dhe Kosova e tradhėtuar
» Kush Tradhėton mė shumė Femra apo Mashkulli ?
» Shaban Cakolli:Intervistė me shkas me Kryetarin e Lidhjes se Krijuesve nė Mergatė, Z. Hasan QYQALLA
» Forumi i Rinise i Lidhjes Demokratike te Kosoves (Faqja Zyrtare)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: