»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
mirjana
anetar/e aktiv
anetar/e aktiv
avatar

Numri i postimeve : 103
Registration date : 31/07/2008

MesazhTitulli: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Fri Aug 01, 2008 9:51 pm

Pėr tė gjetur pikėrisht parfumin qė bėn pėr ju dhe qė tė ndjeheni mė e bukur, mėsoni tė lexoni sekretet e parfumeve… Tė dini se ēfarė ju pėlqen. Kur kėrkohet njė parfum, nevojitet tė arrini tė gjeni esencėn qė ju preferoni. Njė parfum mund tė jetė prej luleve, prej frutave etj. Ta zgjidhni shpesh ėshtė e vėshtirė, kriteret variojnė nė bazė tė lėkurės, tė emocioneve, tė kujtimeve, tė personalitetit.
Tė pėrshtatni parfumin
Ēdolloj lėkure ka aromėn e saj. Aroma e parfumeve tė ndryshme ėshtė sipas tipit tė lėkurės, ku epiderma tenton tė transformojė karakteristikat e njė arome parfumi. Pėr tė ditur nėse njė parfum ėshtė pėr ty, testojeni nė zonat nė tė cilat ndihet rrahja e zemrės (si qafa, pulsi) dhe prisni gjysmė ore. Vetėm atėherė do zbuloni personalitetin e vėrtetė tė njė parfumi, shijen dhe sa do zgjasė mbi ju. Nuk ėshtė e kėshillueshme tė provoni parfumin mbi shputėn e dorės. Nėse mbani bizhuteri, mos spruconi mbi to parfum, sepse metali me zonėn e kontaktit e bėn lėkurėn acide. Njė parfum ėshtė ndėrtuar nga njė arkitekt dhe ėshtė konceptuar sipas njė piramide tė ndarė nė tri pjesė. Dallimi i kokės (qė ndjehet menjėherė pasi keni spėrkatur parfumin, ėshtė i freskėt dhe i lehtė), dallimi nėpėrmjet zemrės (qė duket pas 10 min) dhe pėr tė pėrfunduar me dallimin thelbėsor (qė ėshtė mė i thellė, dhe e bėn parfumin tė zgjasė nė kohė). Prandaj ndodh qė vetėm pas njė ore, kur janė shfaqur tė tri tipat e dallimit, mund tė ndjeni vėrtet erėn e parfumit.
Tė zgjidhni formulėn
"Eau de toilette", "Eau de parfum", parfum veror, vaj i parfumosur, ujė i parfumosur, etj… Nuk ėshtė gjithmonė e lehtė tė zgjidhni formulėn parfumosėse mė tė pėrshtatshme. Nuk duhet tė harroni qė gjatė ditės, "Eau de toilette" ėshtė ideale kur lė njė shije diskrete. E njėjta gjė vlen edhe pėr locionet, qė e parfumosin nė mėnyrė delikate lėkurėn. Nėse dėshironi njė shije mė intensive, ėshtė mirė tė zgjidhni njė "Eau de parfum". Njė garderobė e tėrė esence, qė do ju veshė me aromė pėr tė gjithė natėn.
Ku ta aplikojmė lėngun?
Zakonisht thuhet qė parfumi duhet tė spėrkatet aty ku doni t'ju puthin. Parfumi ėshtė njė vello joshjeje, prandaj pėr tė bėrė efekt, hidheni atė nė pjesėt mė seksi: Qafa, dekolteja, mbrapa veshit dhe mbi puls… Mund tė parfumosni edhe rrobat tuaja pėr tė pasur njė shije tė lehtė. Mos harroni qė parfumi duhet tė hidhet nė mėnyrė delikate. Dy ose tri spėrkatje mjaftojnė pėr tė mbetur tė parfumosura gjithė ditėn.
Ruheni parfumin
Drita, ngrohtėsia, ndryshimet e temperaturės krijojnė ndryshime tek parfumet. Ruheni mirė, mundėsisht nė shishen e tij origjinale. Njė parfum i ruajtur mirė, zgjat dy ose tre vite. Kur njė parfum ėshtė i filluar (hapur), prezenca e ajrit ndikon nė modifikimet e parfumit, duke e bėrė atė jonatyral. Njė shishe jo e hapur ruhet pėr vite tė tėra, edhe pse ngjyra mund tė ndryshojė, por kjo s'do tė thotė qė lėngu dhe era janė prishur.
Pėr tė pėrdorur parfumin nė mėnyrėn mė tė saktė, ndiqni kėto 5 kėshilla.
1-Zgjidhni parfumin nė funksion tė personalitetit tuaj
2-Bėni njė test pėrpara se tė blini njė parfum
3-Zgjidhni formulėn e duhur.
4-Mos pėrdorni shumė parfum
5-Ruheni mirė parfumin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sat Aug 02, 2008 10:52 pm

e si ruhet parfumi Question Question Question Question Question Question Question Question
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
GREG
Boss
Boss
avatar

Numri i postimeve : 561
Registration date : 01/06/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sat Aug 02, 2008 11:57 pm

.............ne ambjente ku nuk ka diell + temperatuarat vrjojne nga 5° -10° ;)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 03, 2008 11:31 am

nuk jap dot mendim per kete se parfumet i urrej ne maksimum


Edituar pėr herė tė fundit nga MONDI nė Sun Aug 03, 2008 11:40 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 03, 2008 11:38 am

pse mer?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 03, 2008 11:41 am

nuk e di edhe te tjeret eshte e vetmja gje qe urrej me shume sidomos te femrat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 03, 2008 6:26 pm

po mire mer, futi nja 2 tapa hundeve qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Mon Aug 04, 2008 9:12 pm

mos u tall ti mer teneqe humor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Tue Aug 05, 2008 12:28 am

qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Admin
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 5688
Location : ALBANIA
Job/hobbies : qiell-lirie.sosblog.com
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Tue Aug 05, 2008 1:43 am

une perdor "Poison" te Diorit.
po ne fakt problemi im me i madhe sepse eshte e vertet se tregon personalitet,me pelqejne aromat e lehta, dhe parfumet e embla.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.albanianforum.net
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Tue Aug 05, 2008 1:47 am

D&G light blu. uuuuuu sa i mire eshte, ngjall oreks te te tjeret Very Happy

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Tue Aug 05, 2008 8:04 pm

se besoj o era te me ngjalli mua oreks perkundrazi do ma largoje nqs kam oreks
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Wed Aug 06, 2008 10:09 pm

Rolling Eyes mondo ??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Thu Aug 07, 2008 3:54 pm

ca ke mi qe zgurdullo syte?? nuk i pelqejne parfumet djalit dhe pike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sat Aug 09, 2008 1:41 am

une vdes per parfume, ndonjeher hedhe 2 njehershi e duket sikur kam hedh ilac mizash qesh

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sat Aug 09, 2008 1:43 am

kujdes se mos na helmohesh qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sat Aug 09, 2008 1:45 am

kujde ju qe me rrini afer, se une kam fitu imunitet qesh

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vl_girl
super-moderatore
super-moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 2304
Registration date : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sat Aug 09, 2008 1:47 am

boooooooo cfare ere qe mban ketu qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sat Aug 09, 2008 1:53 am

qesh qesh

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sat Aug 09, 2008 3:04 pm

ejjjjjjjjjjjjjj ca boni mer, se ka parfume artificiale, nuk osht nevoja me perdor ene keto natyralet
boboboboboboobobobobobobobob
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 10, 2008 2:55 pm

vallai une dua nje gjys kile parfum kure dal

o mondo vallai pse genjen harrove ti qe u dashurove me mua vetem nga parfumi qesh qesh qesh qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 10, 2008 4:54 pm

weeeee sa ere te mire mbaka kjo daniela
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 10, 2008 4:56 pm

sa kot ja fut kjo daniela mer ku jam dashuruar ndonje here une
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 10, 2008 5:05 pm

ahhhhhhhhh parfumi

i preferuari im eshte Fahrenheit 32

apapapapapapappapapapaa sa i mire qe eshte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mirjana
anetar/e aktiv
anetar/e aktiv
avatar

Numri i postimeve : 103
Registration date : 31/07/2008

MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   Sun Aug 10, 2008 8:50 pm

une i preferoje shume sepse me pelqejne edhe me bejne tendihem me me vlere ne shoqeri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Parfumi, si njė veshje qė tregon personalitetin .
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Berisha nė Kosovė marrėveshje ndėrshtetėrore
» Gani Geci i tregon Thaēit se fotografia e Rugovės ishte nė odėn e Adem Jasharit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: