»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Zhgėnjimi shkak pėr mungesėn e besnikėrisė.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
mirjana
anetar/e aktiv
anetar/e aktiv
avatar

Numri i postimeve : 103
Registration date : 31/07/2008

MesazhTitulli: Zhgėnjimi shkak pėr mungesėn e besnikėrisė.   Fri Aug 01, 2008 9:31 pm

Tradhtia mund tė lindė edhe nga zhgėnjimi, nėse nuk realizohen ato qė priteshin nga martesa apo ato qė ishin premtuar. Mund tė lindė gjithashtu edhe nga refuzimi i vazhdueshėm apo injorimi i dėshirave tė partnerit, nga qejf mbetjet qė nuk diskutohen e zgjidhen por akumulohen, etj. Thellė-thellė mund tė thuhet se thelbi i problemit nuk ėshtė tradhtia nė vetvete, por mungesa e komunikimit mes partnerėve qė i pėrgatit tradhtisė terrenin. Ėshtė e kėshillueshme tė pranohet se krizat nė jetėn e njė ēifti duhen “jetuar” e jo “evituar”.

Ēfarėdo qė tė ndodhė, duhen lėnė hapur kanalet e komunikimit. Vetėm nėpėrmjet tyre mund tė pėrballohen konfliktet, ndryshe ato janė shkatėrruese. Nuk ka dyshim qė tradhtitė janė njė realitet i vėshtirė pėr t‘u gėlltitur.
Ato provokojnė plagė tė rėnda shpirtėrore. Fatkeqėsisht nuk ka rregulla qė vlejnė pėr tė gjithė. Ka raste qė tradhtia tejkalohet falė sinqeritetit, ka raste kur pikėrisht ky i fundit shkatėrron gjithēka. I takon vetė “tradhtarit” tė vendosė nėse pėr jetėn e tij tė pėrbashkėt ėshtė mė e mirė heshtja apo e vėrteta.

Kjo situatė, qė tenton nė mėnyrė progresive tė dobėsojė raportin, mund tė favorizojė tradhtinė. Njė prej tė dyve mund tė marrė arratinė nga gjendja statike, duke kėrkuar stimuj dhe “jetė” nė njė dashuri tjetėr qė ėshtė nė gjendje t’i japė emocione tashmė tė harruara nė lidhjen me partnerin e tij; kėrkohet tjetėrkund ajo qė mungon; bashkėpunimi, intimiteti, konfirmimi i tė qenit ende joshės, mbėshtetja afektive. Ka raste qė edhe kur monotonia e shkakton kėtė tendencė tradhtie. Edhe kur kjo tradhti konsumohet, lidhja aktuale, edhe pse me problemet qė pėrshkuam mė lart, nuk vihet nė diskutim. Shpesh nuk ekziston as forca, as dėshira pėr divorc.

Dihet pesha e madhe psikologjike dhe problematika e dhimbshme qė shkakton ky veprim nė jetėn e njė njeriu. Pra ai qė tradhton, pėr arsyet qė thamė mė lart, zgjedh tė jetojė nė njė kompromis mes dėshirės pėr t’i ikur mėrzisė sė rutinės dhe nevojės qė ende ka pėr dashurinė e bashkėshortit apo bashkėshortes.
Pas tradhtisė, sinqeritet


Varet nga “rregullat e ēiftit”, tė vendosura nė mėnyrė tė pavetėdijshme ose jo, varet edhe nga fakti se si ka ndodhur tradhtia. Siē ėshtė thėnė gjithmonė, ka tradhti qė bėhen kundėr tjetrit pa tjetrin dhe pėr tjetrin. Tradhtia kundėr tjetrit mund tė ndodhė nė mėnyrė tė pacipė me miqtė e ēiftit, pikėrisht pėr t’u zbuluar mė vonė. Ėshtė veprimi mė i keq qė mund tė bėhet, i shtyrė nga hakmarrja, jo nga dashuria. Ndonjėherė janė histori qė mbeten tė fshehura, sepse tradhtari e jeton “brenda” hakmarrjen qė e qetėson inatin e tij apo e saj.

Pastaj ekzistojnė tradhtitė pėr tjetrin. Nuk ėshtė e rrallė nė fakt qė disa ēifte “autorizojnė” njėri-tjetrin pėr lirinė seksuale kur janė jashtė territorit seksual. Kjo tradhti ekstraterritoriale (jashtė territorit) nuk duhet tė zbulohet para bashkėshortit (qė ndoshta e pėrfytyron) por para sė gjithash nuk duhet tė pėrhapet nė ambientin e punės e mes miqsh, pėrndryshe partneri i tradhtuar do tė jetė i detyruar tė reagojė, tė shfaqė xhelozinė siē i kėrkon imazhi i tij publik.
.............
Burrat s’duhet t’i tregojnė tradhtitė
Le tė ndalemi te dilema: ta thuash apo mos ta thuash kur tradhton? Nė kėtė pikė kėshillohet qė kur ėshtė mundėsia tė heshtin. Njė prift, Don Zilli, duke iu pėrgjigjur disa letrave nė njė revistė, pėrkrah idenė se burrat nuk rrėfehen, prandaj nuk duhet kurrė t'i tregojnė tradhtitė. Jo pėr arsye morale por sepse burrat e lidhin virilitetin shoqėror me atė seksual.


Gratė sot shprehin anėn e tyre femėrore gjithmonė e mė pak nėpėrmjet mekanizmave biologjikisht "tradicionalė" si menstruacionet, apo shtatzėnia duke e bazuar mbivlerėsimin e tyre nė atė qė bėjnė me sukseset profesionale apo sentimentale. Ndėrsa gratė, pra, po "shkėputen" lehtėsisht nga biologjia, burrat, pėrkundrazi, po mbeten akoma aty. Ata e lidhin virilitetin e tyre shoqėror me virilitetin seksual. Duke parė qė burrat janė kaq tė lidhur me trupin e tyre ėshtė fatale kur ata futen mė shumė nė krizė pėr shkak tė njė tradhtie.
.............
Zėnkat dhe konfliktet nė ēift
Pothuajse nė ēdo marrėdhėnie, qoftė martesė, bashkėjetesė apo lidhje nė ēift, ka konflikte, zėnka tė ēastit apo edhe grindje e debate ku partnerėt fillojnė tė njohin anėt e tjera tė personit qė kanė pėrballė. Dhe secili ka mėnyrat e veta tė reagimit ndaj kėtyre situatave. Ka prej tyre qė do tė shmangeshin menjėherė, por ka dhe shumė njerėz qė do tė mundoheshin ta mbanin njė lidhej edhe nė ato raste ku ajo ėshtė e destinuar tė pėrfundojė. Nėse lidhja e juaj ėshtė nė krizė, kurse dėshironi qė atė ta ruani, atėherė tentoni qė t’i dėgjoni disa kėshilla tė psikologut, para se tė vendosni qė tė ndaheni pėrfundimisht.

Nėse nervozoheni dilni nė ajėr tė pastėr, sepse ėshtė e pamundur tė zhvillohet dialog normal nėse jeni tė revoltuar. Ka raste kur dikush ndjehet i rrezikuar tė pėrgjigjet me sulm dhe nė kėto raste mė sė miri ėshtė qė tė mendohet nė stilin se “jam i revoltuar, por mė mirė tė bisedojmė rreth problemit.
.............
Xhelozia dhe tradhtia nė martesė
Pėr xhelozinė thuhet se ėshtė efekt pėrcjellės nė martesė. E ashtuquajtura xhelozi minimale duhet patjetėr tė ekzistojė. Vetė tradhtia nuk do tė thotė automatikisht edhe pėrfundim tė lidhjes. Sipas disa hulumtimeve tė bėra nė Amerikė mė se 60 % e femrave i tradhtojnė burrat, kurse 40 % tė meshkujve i tradhtojnė gratė. Shikuar nė tėrėsi edhe nė rastin e tradhtive lidhja mund tė mbijetojė.

Nėse edhe mė tej, ekziston harmonia nė njė sistem martesor, ai do tė vazhdoj sė ekzistuari. Mashtrimi paraqet njė formė tė gjetjes sė kėnaqėsisė tė disa nevojave tė caktuara, qė partnerėt zakonisht i fshehin prej njėri tjetrit. Nėse dėshirohet dhe ekziston vullneti, lidhja mund tė shpėtohet, qė do tė ishte njė fitore nėse ekzistojnė fėmijė, por njėherėsh martesa nuk do tė thotė edhe lidhje pėr tėrė jetėn, dhe nė rastet kur gjithēka duket se ėshtė e rrėnuar, mė sė miri ėshtė qė secili tė shkojė nė rrugė tė vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Zhgėnjimi shkak pėr mungesėn e besnikėrisė.   Mon Aug 04, 2008 11:42 pm

mendoje se jane disa faktore qe te cojne drejt mungeses se besnikrise por kjo ndoshta mund te jete me ktyesorja se di nuk jam shume i sigurte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Re: Zhgėnjimi shkak pėr mungesėn e besnikėrisė.   Sun Aug 10, 2008 2:56 pm

mondo jo mer thjeshte xhelozi e pike mos ja fut kot edhe ti tani po ben si burri mire ti qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Zhgėnjimi shkak pėr mungesėn e besnikėrisė.   Sun Aug 10, 2008 4:52 pm

o mondo mire e ka kjo daniela, ti menjen e ke me shume ke komshija se sa ke nruja qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Zhgėnjimi shkak pėr mungesėn e besnikėrisė.   Sun Aug 10, 2008 5:03 pm

pssssssss humor ca bei re se me flliqet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zhgėnjimi shkak pėr mungesėn e besnikėrisė.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zhgėnjimi shkak pėr mungesėn e besnikėrisė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutės 1244 pėr shkak tė kėmbėnguljes sė Serbisė, devalvon pavarėsinė e Kosovės, tė shpallur mė 17 shkurt 2008
» Tixhe Rexha Gėrqari:ZHGĖNJIMI
» Partizan Cene: Valicia e madhe ..!! Tregim horror ..Marre shkak nga nje ngjarje reale ..!!
» Sevdije Rexhepi: Cikėl me poezi nga libri ''Orėt e mungesės''
» Besnik Dizdari: 28 vėllimet e veprės sė Dr. Samimit dhe njė traktat sportiv i vitit 1935

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: