»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Wed Jul 30, 2008 3:56 pm

Gjithkush duhet tė dijė tė puthė.

Por ēėshtja ėshtė: I dini ju vėrtet tė gjitha faktet dhe detajet interesante rreth puthjes?

Ėshtė e mirė, apo e keqe mėnyra se si ju kėmbeni puthjen?


Ēfarė ndryshimi ka tė puthurit nė kultura dhe popuj tė ndrsyhėm?

Si puthin japonezėt, francezėt dhe tė tjerėt?

Ēfarė tė rejash tė tjera mund tė mėsoni?

Mė poshtė ju do tė lexoni fakte nga mė tė ēuditshmet pėr puthjen.

1. Njė akt puthjeje vė nė veprim 29 muskuj tė fytyrės. Me fjalė tė tjera, puthja mund tė pėrdoret si njė ushtrim efektiv pėr parandalimin e rrudhave nė fytyrė.

2.

Tė dashurit kėmbejnė pėshtymėn gjatė puthjes dhe dihet se ajo pėrmban disa lloje substancash, ku nuk mungojnė mikrobet, kripėrat minerale, proteinat dhe tė tjera pėrbėrje. Bazuar nė studimet e fundit, kėmbimi i kėtyre substancave gjatė puthjes mund tė reflektojė nė pėrmirėsimin e imunitetit dhe prodhimin e antitrupave qė e bėjnė mė efikas bashkėveprimin e substancave mbrojtėse tė organizmit kundrejt sėmundjeve tė ndryshme.

3.

Si rregull, 66 pėrqind e njerėzve i mbajnė sytė mbyllur kur puthen. Kurse pjesa tjetėr kėnaqet duke parė se si ndryshon fytyra e partnerit emocionalisht gjatė kėmbimit tė puthjes.

4.

Sipas statistikave amerikane rezulton se ēdo grua amerikane ka puthur mesatarisht 80 burra pėrpara se tė martohet.

5.

Njė puthje e shpejtė romantike mund tė djegė 2-3 kalori, ndėrsa njė puthje franceze ( me gojė hapur dhe kontakt tė gjuhės) mund tė djegė mė shumė se 5 kalori.

6.

Ndjeshmėria e buzėve ėshtė 200 herė mė lartė se ndjeshmėria e mollėzave tė gishtėrinjve.

7.

Mendohet se burrat qė i puthin gratė pėr t’i pėrshėndetur para se tė dalin nga shtėpia, kur nisen pėr nė punė ēdo ditė, kanė avantazh nė lidhje me tė tjerėt qė s’e kanė kėtė zakon, ata qė thjesht mbyllin kanatin e derės e dalin. Thuhet se ata qė pėrshėndeten me puthje jetojnė 5 vjet mė shumė mesatarisht. Ndėrsa burrat e tjerė kanė thėnė se janė mė tė prirur pėr aksidente rrugore.

8.

Njė puthje pasionante pėr 90 sekonda ngre tensionin e gjakut dhe shkakton shpeshtimin e rrahjeve tė pulsit. Ajo ngre gjithashtu nivelin e hormoneve nė gjak dhe redukton njė minutė nga jeta e personit.

9.

Puthja franceze ėshtė quajtur “bashkimi i shpirtrave” nė Francė. Nuk janė vetėm buzėt qė kryejnė kėtė puthje, por ėshtė gjuha shumė aktive. Njė puthje pasionante franceze ėshtė edhe ajo kur ndėrveprojnė vetėm gjuhėt.

10.

Nė ndryshim nga ajo qė besohet nė pėrgjithėsi pėr puthjen e eskimezėve, ata nuk bashkojnė thjesht majat e hundėve, pėr tė krijuar puthjen specifike tė tyrte, qė bota njeh. Ata i hapin pak buzėt pėrpara se tė bashkojnė majat e hundėve. Dhe nė kėtė moment tė shkurtėr mbushen me frymė. Gjatė momentit kur bashkojnė majat e hundėve (qė ėshtė nė fakt puthja e tyre), ata lėshojnė ajrin qė sapo thithėn, nė drejtim tė njėri-tjetrit. Dhe arrihet kėshtu njė shkėmbim i frymės, qė vijon edhe gjatė kohės kur hundėt tyre prekin faqet e njėri-tjetrit, pasi janė nė pėrfundim tė puthjes eskimeze. Njė puthje eskimeze zgjat njė deri nė dy minuta.

11.

Puthja nė publik ėshtė zakonisht e papėlqyeshme nė Japoni, nė Tajvan, nė Kinė dhe nė Kore. Njė puthje tipike japoneze nuk mund tė jepet nė publik. Pėrkundrazi puthja faqe tė tjerėve konsiderohet si akt i njerėzve me moral tė humbur dhe nuk miratohet, ajo quhet njė zakon i ēthurur i perėndimorėve. Ndėrsa pėr adoleshentėt e ish Bashkimit Sovjetik nė fillim tė viteve ’70, puthja nė publik ishte njė gjė e zakonshme dhe nėnkuptonte takimin e parė, domethėnė ata adoleshentė qė putheshin kėsisoj, sapo kishin vendosur njė lidhje. Ndėrsa japonezėt e sotėm, edhe kur japim njė puthje tė shpejtė nė publik, kujdesen tė mbajnė njė distancė tė qartė dhe nuk puthen nė buzė pėr mė shumė se njė sekondė.

12.

Trupat e personave tė angazhuar nė puthje prodhojnė njė substancė 200 herė mė tė fortė se morfina, nė kuptimin e efektit narkotik. Kjo ėshtė arsyeja pse kur partnerėt puthen, ata ndiejnė njė lloj euforie dhe lumturie tė thellė, ndėrsa janė duke bėrė kėtė gjė.

13.

Tė puthurit mund t’i ndihmojė femrat tė qetėsohen dhe ul me lehtėsi efektin e stresit tek ato.

14.

Mesatarisht njė njeri harxhon duke u puthur 20,16 minuta, ose thėnė ndryshe dy javė tė jetės sė tij.

15.

Puthja qė zgjat njė minutė mund tė heqė nga trupi juaj 26 kalori.

16.

Mesatarisht ēdo person nė botė ėshtė puthur nė mėnyrė romatike tė paktėn njė herė pa i mbushur ende 14 vjeē.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Thu Jul 31, 2008 10:12 pm

e kush te tha ty qe nuk i dime? shett shett bumm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Mon Aug 04, 2008 11:49 pm

ok meqenese je kaq i mencur na jip ndonje ide me te mire edhe me frytdhenese mad mad mad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Tue Aug 05, 2008 12:26 am

une si dija :P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Tue Aug 05, 2008 1:55 am

ja e mesova dhe si te puth me mire, vallahi rroft ky forumi se mesojme gjona te reja

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Tue Aug 05, 2008 2:36 pm

shi si bojn keto mer ejjjjjjjjjjjjjjjj
pupupupupupupupu
ju doni vra buze me buze qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Tue Aug 05, 2008 8:00 pm

keto dune vra pas puthjes mer ej lerei mer se te reja jane i zi gjaku nga emocionet ah te shkretat shohin endrra me sy hapur qesh qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Sat Aug 09, 2008 3:08 pm

qesh eshte mire kur enderron njeriu mer, se edhe duke enderruar arrin te fitoi njohuri dhe eksperience
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Sun Aug 10, 2008 2:49 pm

une di me shume se keto po dua nje te mire qe ti praktikoj qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Sun Aug 10, 2008 5:06 pm

o daniela kur do bojm nei takim bilateral qe te sqarojme nja 2 muabete ne te dy ??!!?? qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Sun Aug 10, 2008 6:11 pm

pssssssssssss je i vogel ti me lal edhe meri leje mondit po te la ai takohemi se une thjeshte eksperience fitoj qesh qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Sun Aug 10, 2008 6:14 pm

pfffffffffffffffff vaj medet hallit thuj, pse ri shejton sa vjece je ti keshtu ???????????????????????????????????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mirjana
anetar/e aktiv
anetar/e aktiv
avatar

Numri i postimeve : 103
Registration date : 31/07/2008

MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Sun Aug 10, 2008 8:48 pm

o arbri meso njeher ti edhe pastaje kerkoj takim danieles humor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Tue Aug 12, 2008 12:22 pm

arbro rri mer mire se po han ndonje dajak
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Tue Aug 12, 2008 12:33 pm

ky arbri do vra tu be ashtu repiste repiste
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   Wed Aug 13, 2008 1:06 am

wwwweeeeeeeeee kur bojn ene keto kalapoqat e forumit di te rritur mer ejjjjjjjjjjjjjjjjj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Briliana Shaova:Puthja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: