»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Thenie te famshme.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Thenie te famshme.   Sun Apr 13, 2008 10:45 pm

Theniet me te bukura filozofike te te gjitha koherave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sun Apr 13, 2008 10:46 pm

AFORIZMA

1.Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
(Shekspiri)

2.Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.
(Balzak)

3.Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.
(Bekon)


4.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
(Nice)

5.Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla.
(Faik Konica)

6.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .
(Bekon)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Tue Apr 15, 2008 4:37 pm

JIm Morris

1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.

4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje Ƨast te jetes sesa jeten ne nje Ƨast.

7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. -

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
petja
anetar i/e re
anetar i/e re


Male
Numri i postimeve : 52
Location : atje ku isha vjet.
Registration date : 17/04/2008

MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Fri Apr 25, 2008 12:24 am

mos u mersit se te ka lene i dashuri, do te gjesh se shpejti nje tjeter qe edhe ai do te lere. qesh
bukowski
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era13
Webmaster
Webmaster
avatar

Female
Numri i postimeve : 6786
Location : Ne shkallet e fantazis
Humor : futja kot....
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Tue Apr 29, 2008 2:35 am

per dashurin qe shtrin nje burre,se pate provuar gruaja kurre.(oscar wild)

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sun May 18, 2008 5:07 pm

Bota eshte si nje pasqyre; shikon ti me inat, te shikojne ty me inat, shikon ti me te qeshur, te shikojne ty me te qeshur.

Vuajta eshte babai dhe dashuria eshte nena e te gjitha diturive.

E pyeta naten: Me trego rrugen drejt drites dhe ajo me tha: me ndiq mua.

Vetveten mund ta njohesh vetem nqs ke vuajtur.

Mendimi eshte kur shpirti flet me veten e tij.

Qellimi i jetes eshte jeta me nje qellim.

E qeshura eshte distanca e vogel midis dy njerezve.

Sa me shume inteligjent qe te jesh, aq me shume duhet qe te mesosh.

Ate qe zemra e din sot, mendja e kupton neser.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Tue May 27, 2008 1:32 pm

Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar. Nje pesimist frikesohet se kjo mund te jete e vertete.
Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.
Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.
Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre.
Kenaqu me sukseset e arritura,po kur mos thuaj STOP !
Jeta njerėzore nė tėrėsi ėshtė njė lojė e madhe ,por jeta me besim tė plotė ėshtė lojė e hareshme.
Te hysh ne mendjen e nje femre eshte art,te dalesh prej andej eshte kryeveper
Ndryshimi midis shkoles dhe jetes: Ne shkolle meson dhe pastaj testohesh, Ne jete testohesh dhe pastaj meson
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:04 pm

Disa thenie mbi pasurine dhe varferine:

1.Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.(A.Schopenhauer)
2.Kur isha i ri mendoja se paraja ishte nje gje shume e rendesishme;tani,qe jam plak,jam shume i sigurte per kete.(O.Wilde)
3.Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.(B.Franklin)
4.Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.(S.Butler)
5.Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:07 pm

Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se ta vodhi dhe nje dite.

"Asgjė , sa thjeshtėsia , nuk vepron pėr afrimin e njerezve"
Tolstoi..

Ne nje botė tė korruptuarish, i ndershmi quhet "psikopat..

Mik i mire quhet njeriu i cili posa e sheh mikun tjeter ne dhimbje te medha,do te deshironte te ishte ne vendin e atij qe vuan ne vend se ta shikoje mikun se si vuan.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:09 pm

Dyshimi ėshtė ēlodhja e intelektit.

Dyshimi ėshtė mjegull qė i mbulon shpesh pamjet e bukura.

Asgjė nuk e lind mė shumė dyshimin se kur dimė pėr njė gjė pak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:10 pm

Aristokrati thot Njeriu sa te rroje meson dhe mos thuaj kurre se e di cdo gje ne jete.... Dituria eshte e pafundshme .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:27 pm

I paditur eshte ai qe thote qe di gjithcka dhe i ditur eshte ai qe thote nuk di asgje.

Te tjeret e din veten te zgjuar pse..? sepse kujtojne se i din te gjitha...por un jam i zgjuar sepse di qe s'di asgje..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:28 pm

Historia shkruhet nga fitimtaret.

Titujt nuk nderojne njerezit, njerezit nderojne titujt.

Per njerezine ne pergjithesi mund te thuhet qe jane jobesnike, hipokrite, dhe te babezitur per fitim.

Niccolo Machiavelli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:31 pm

Bindja eshte ndergjegjja e arsyes
Kant

martesa eshte varri i dashuise (O. Wilde)

Gjuha nuk eshte vetem materializem i mendimit por edhe pafundesi e shpirtit njerezor !!!

Nqs je i trishtuar dhe do te vdesesh, mendo per ata qe kane vdekur e deshen te jetonin, por duhet te vdisnin.

E kaluara eshte kujtese, e ardhmja eshte pritje, e tashmja eshte vetedije. E kaluara dhe e ardhmja ndodhen ne imagjinate, vetem e tashmja, qe eshte vetedije , eshte e vertete dhe e perjetshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:34 pm

Per interesat e veta edhe djalli mund te citoj biblen.
Shekspiri

Koha dhe Hapesira jane si akrepat e ores, ku njera shenon oren, tjetra minutat.
Kant

Nuk numerohen vitet e jetes suaj, por jeta ne keto vite.


Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
Nice
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:41 pm

Jeta eshte bere prej shkallesh,kush eshte dinak mer ashensorin!

C'eshte kopracia? Eshte te rrosh ne varferi nga frika se mos behesh i varfer
S.Bernard

Ajo qe mendon,u perket te gjitheve;vetem ajo qe ndien,eshte jotja
Shiler
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:41 pm

Dy gjera kontrollojne natyren e njeriut, instinkti dhe pervoja.
B.Pascal

Pervoja meson vetem ata qe duan te mesojne.
A.Huxley
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:44 pm

Nuk eshte e bukur cfare duket e bukur, por cfare pelqehet!
Luigi del Negro

Hipokriti eshte rreklamus i idiotllekut te vetvetes

Kur hapim syte per shume gjera, duam te mbyllim veshet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:45 pm

Te dish eshe nje zbardhime shkume mbi kreshten e nje dallge, me te fryre nje ere shkuma do te zhdukej, kurse dallga do te mbetej.
Erich Maria Remarque

Te jetosh eshte shume e veshtire, shumica prej nesh vetem sa ekzistojne.
Erich Maria Remarque

Edhe po jetove vdes, edhe po nuk jetove vdes.
Remarque

Greket e vjeter kishin perendira te pijes e te gezimit te jetes: Bakun dhe Dionisin. kurse ne ne vend te tyre, kemi shfaqet e vetnencmimit dhe pisikanalizen... Frike nga fjalet e medha ne dashuri dhe shume fjale te medha ne politike.
Remarque
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:46 pm

Meshira eshte malli me i pavlefshem ne bote. Eshte faqa e pasme e gezimit te lige qe ka njeriu per fatkeqsine e tjetrit.
Remarque

Paraja eshte liria e stampuar ne kartmonedhe, dhe liria eshte jete.
Remarque

Ata qe pine kane nje problem, kur kane qezim pine per te festuar, kur kane hidherim pine per te hequr mendjen dhe kur s'ndodh asgje, pine qe ti ndodhi dicka.
Bukowski

C'do njeri e kupton veten qe eshte rritur, kur ai fillon te mendoje me shume per veten se sa per te tjeret.

Lumturia nuk eshte asnjehere e mrekullueshme ne momentet kur ne e jetojme, ate e bejne te magjike vetem kujtimet tona.
Remarque

Vetem ai qe nuk eshte i lumtur, e di c'eshte lumturia. I lumturi eshte nje manekin i ndjenjes se letes. Ai ben vetem paraden e modes, por nuk e zoteron. Drita nuk shkelqen ne drite por ne erresire.
Remarque
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:50 pm

Paratė dhe gratė janė mė tė kėrkuarat.
Will Rogers

Grate me te vertet ,jane me afer idealit njerzor se burrat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:50 pm

Po deshe tė hakmerresh kundėr njė gruaje, lėvdo nė sytė e saj njė grua tjetėr.
Frashėri


Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave.
Balzaku


Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve.
Rumune


Ekzistojnė vetėm dy lloje femrash: ato qė flasin gjithmonė dhe ato qė nuk heshtin kurrė.
Uajldi


Te femra gjithēka ėshtė zemėr, bile edhe koka.
Rihteri


S'ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur.
A.Dode


T'ia besosh fshehtėsinė gruas ėshtė njėsoj si t'i fshehėsh tė hollat nėn xham.
Publie Sir


Topat nė luftė e femrat nė shtėpi gjithmonė thonė fjalėn e fundit.
DeGoli


Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.
Lebruni


Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji


Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni


Ajo qė na tėrheq te femra, rrallė edhe na lidh me tė.
Kolinsi


Gratė duhet tė jenė tė dashuruara, nė qoftė se duan tė mbesin tė bukura.
Bajeri


Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje.
Konfuēi


Po tė kishim pritur tė takojmė gruan ideale, do tė kishim kaluar tėrė shekullin nė pritje.
Pitigrili


Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat.
Volteri


Ekziston vetėm njė mėnyrė qė tė duhen shumė gra: nga tė gjitha tė dashurosh vetėm njė.
Deveji


Gruaja duhet tė jetė lodėr, e pastėr dhe e lėmuar si guri i ēmuar, e ndriēuar me tė gjitha virtytet e njė bote qė ende nuk ėshtė kėtu.
Niēe


Heshtja dhe modestia janė stolia mė e bukur e gruas.
Euripidi


Gruaja ėshtė dėrdėllisėse dhe gėnjeshtare.
Taso


Nuk ka grua qė me kohė nuk do tė lėshojė pe.
Lili


Femra qė dashuron, nuk plaket shpejt.
Gorki


E metė themelore e personalitetit tė gruas ėshtė mungesa e ndjenjės pėr drejtėsi.
Shopenhatteri


Nė mes tė po-sė dhe jo-sė sė gruas unė nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.
Servantesi
Eshtė rrezik i madh tė takosh femrėn qė tė kupton plotėsisht. Kjo gjithnjė pėrfundon me martesė.
Uajldi


Femrat nuk ta falin mossuksesin.
Ēehovi


Kur flisni me femrėn, dėgjoni para sė gjithash se ē'ju thotė me sy.
Brezhina


Ai qė nuk beson nė femrėn e vet tė vėrtetė, kėtė e bėn nga dyftyrėsia.
Fildi


Duhet tė ruhemi nga gratė engjėllesha, sepse njeriu nė fund gjithmonė martohet me ato dhe shkon drejt e nė ferr.
Moriaku


Askush s'flet ashtu si gruaja, gjėra njėkohėsisht tė ēiltėrta dhe tė thella.
Hygo


Fija e flokut tė njė gruaje ka mė shumė fuqi se gjashtė kuaj.
Shqipe


Gratė asnjėherė nuk e vėrejnė atė qė ne bėjmė pėr ato: pėrherė dallojnė atė qė nuk e bėjmė.
Kurtleni


Sikur natyra tė kishte krijuar ashtu si e bėn moda, femra nuk do tė ishte e lumtur.
Lespinase


Vajzat dhe gotat gjithnjė janė nė rrezik.
Nesini


Femrės i plaket sė pari fytyra,e pastaj zemra.
Mazhuraniqi


Femra e ndershme nuk mund ta pranojė gabimin qė nuk e ka bėrė.
Gitri


Tė gjitha gratė janė gjakpirėse.
Petronie


Gruaja ėshtė si qyteti: pėr ta pushtuar ėshtė shumė lehtė, pėr ta ruajtur ėshtė shumė vėshtirė.
Berto


Stili ka njė gjini, gruaja njihet me njė fjalė.
Marivo


Ka gra qė nuk duan t'u shkaktojnė vuajtje shumė burrave pėrnjėherė dhe dėshirojnė qė kėtė t'ia bėjnė vetėm njėrit: ato janė gra besnike.
Kapi


Gratė nuk zbukurohen aq shumė pėr meshkujt, sa kundėr grave.
Goldoni


Gruaja e menēur lejon burrin tė bėjė atė qė i pėlqen asaj.
Ulmani


Gruaja ėshtė enigmė, qėllimi i saj ėshtė fėmija.
Nice
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:51 pm

Askush nuk e njeh mė mirė njeriun se sa gruaja, e clia nuk e do mė.
Preveri


Gruaja mbetet pa fjalė vetėm kur puth.
O'Henri


Femra ėshtė nė gjendje qė nga asgjėja tė bėjė tri gjėra: kapelėn, sallatėn dhe skenėn bashkėshortore.
Tueni


Femrat mendojnė si mbretėrit, se tė gjithė u kemi borxh.
Balzaku


Nuk ėshtė e rendėsishme ēfarė thonė gratė, e rendėsishme ėshtė ēfarė heshtin.
Rilke


Vetėm e dhėna se gruaja ma zgjati dorėn ėshtė epokė nė jetėn time.
Dostojevski


Merrnie gruan, e cila nuk beson atė qė dashuron.
Valeri


Gratė janė paradoksi mė i madh nė jetėn time. Vetėm atėherė kur mė largohen, mė bėhen miq tė mirė.
Runi

Sikur gratė tė dinin sa ankohemi pėr to, shumė mė herėt do tė na braktisin.
Knzani


Gratė, pėr tė cilat dashuria ėshtė gjithēka, gjithnjė janė naive.
Zilahu


Nė qoftė se sopata nuk pret, mund tė farkohet, por nė qoftė se gruaja nuk do, asgjė nuk tė ndihmon.
Gorki


Sikur femrat tė udhėhiqnin botėn, ato do t'i flaknin tė gjitha armėt, pėrveē gjuhės.
Tuholski


Femra e dashuruar nuk i frikėsohet ferrit, por nuk e dėshiron as parajsėn.
Fransi


Femrat nuk janė krijuar qė tė jenė tė kuptueshme, por tė jenė tė dashuruara.
Parkeri


Femra duhet ta ruajė trupin si pasurinė, nė qoftė se dėshiron qė mashkulli tė ndihet si gjurmues i arit.
Formani


Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria.
Li Tai Po


Femrat janė si gjeneralėt: atyre nuk u intereson ē'humbje u ka kushtuar njė fitore.
Mimbo
Femrat e bukura u nevojiten vetėm dashnorėve dhe fotografėve.
Pikaso


Femra ėshtė nė gjendje tė jetojė qoftė edhe nga njė kompliment i vetėm.
Morgani


Femrat janė shumė tė dobėta sa tė mos keqpėrdorin dobėsitė e veta.
Zafari


Edhe kur ju pranon, edhe kur ju refuzon, femra ėshtė ēdoherė e lumtur qė e adhuroni.
Saksi


Femrat dashurojnė fitimtarėt, andaj i lejojnė edhe t'i pushtojnė.
Novalisi


Gruaja jashtė familjes ngjan me perandorinė e rrezikuar.
La Valeta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:56 pm

Pa njė qellim,pa deshiren pėr ta arritur, askush s'mund te jetoje.Po u zhduk qellimi,mundesia pėr ta arritur,ankthi e transformon njeriun ne njė moster.
Dostojevski


Dy gjera jane infinite, universi dhe budallalleku njerezor...dhe per ate te parin nuk jam shume i sigurte!


Sillu siq te udheron detyra njerezore.
Ciceron

Mbarė bota ėshtė njė skenė, dhe tė gjithė njerėzit janė aktorė
Shekspiri)

Arti i dhėnies mėsim sė pari ėshtė arti pėr tė zgjuar kureshtjen e tė riut e pastaj pėr ta kėnaqur atė…
A. Franc

Njohuritė qė futen me dhunė nė trupin e njeriut, e ndrydhin dhe e mbytin atė. Pėr t’i tretur njohuritė e fituara duhet t’i hamė me oreks.
A. Franc
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   Sat May 31, 2008 6:56 pm

Kėrkesat e larta dhe tė papėrmbushura janė nė vetvete mė tė vlefshme sesa kėrkesat e ulėta tėrėsisht tė pėrmbushura.
Gėtė

Disa njerėz janė krenarė pėr ato qė dinė; pėr ato qė nuk dinė janė arrogantė.
Gėte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Thenie te famshme.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Thenie te famshme.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 9Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Thenie nga Personalitete te Ndritura Shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: TEMA SOCIALE :: Tema te pergjithshme-
Kėrce tek: