»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»
!!MIRE SE ERDHE NE FORUM!! ***QIELL-LIRIE*** !
!Vizitor-i-nderuar-dhe-i-rrespektuar-nėse-dėshironi-qė-pop-login te-mos-shfaqet-klikoni-butonin! !!!---DO NOT DISPLAY AGAIN---!!!

Argetim te kendshem ne QIELL-LIRIE nga Administratorja **ORI & ERA**

»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)»


 
Portali ORIForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiTOP Albaniachatshkarko
Tema Fundit
» Besoni ne lotet e nje mashkulli
Mon Feb 06, 2017 6:12 am nga Dielli

» C'ESHTE DASHURIA?
Mon Feb 06, 2017 6:00 am nga Dielli

» Mesazhi me i bukur
Mon Feb 06, 2017 5:42 am nga Dielli

» Ka dashuri pa interes?
Mon Feb 06, 2017 5:37 am nga Dielli

» Mirmengjesi
Sun Feb 05, 2017 12:07 pm nga Dielli

» Pershendetje
Sun Feb 05, 2017 11:58 am nga Dielli

» Miremengjes,miredita,mirembrema,mirupafshim dhe naten e mire.
Tue Jan 17, 2017 1:20 am nga Admin

» Vetem nje fjale
Sat May 23, 2015 4:48 pm nga Admin

» CILI ANETAR JU MUNGON NE KETO MOMENTE?
Sat May 23, 2015 4:41 pm nga Admin

» Me fal...
Mon Jul 29, 2013 1:28 pm nga Ina_ina

» GJUMI DHE DASHURIA.
Mon Jul 29, 2013 1:27 pm nga Ina_ina

» Puthja e Par Qe Tka Dhon nje Femer .!
Mon Jul 29, 2013 1:25 pm nga Ina_ina

» A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
Mon Jul 29, 2013 1:24 pm nga Ina_ina

» A jetohet pa dashuri?
Mon Jul 29, 2013 1:22 pm nga Ina_ina

» TE DUA KUR.....
Mon Jul 29, 2013 1:20 pm nga Ina_ina

» Aka nje vend dhe per mua ketu..?
Mon Jul 29, 2013 1:11 pm nga Ina_ina

» XXX Vetem Per Moshat 18 e Siper
Sun Jul 07, 2013 1:56 pm nga arion

» Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks
Fri Apr 12, 2013 11:33 pm nga shaban cakolli

» Vajzat e virgjera, a gjenden me?
Fri Apr 12, 2013 11:30 pm nga shaban cakolli

» PER TY.......
Fri Apr 12, 2013 9:19 pm nga shaban cakolli

» A munde te gjesh dashuri ne internet edhe sa do ket sukses
Fri Apr 12, 2013 9:17 pm nga shaban cakolli

» Cila eshte gjeja e pare qe ju terheq te nje vajze/djale?
Fri Apr 12, 2013 9:14 pm nga shaban cakolli

» Ē’farė ėshtė mė e rėndėsishme, tė duash apo tė dashurosh?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» MARTES APO BASHKEJETES?
Fri Apr 12, 2013 9:13 pm nga shaban cakolli

» Me dhemb zemra kur....?
Fri Apr 12, 2013 9:11 pm nga shaban cakolli

» Cfare kerkoni ke nji njeri qe te ket fatin te behet i dashuri/a juaj?
Fri Apr 12, 2013 9:10 pm nga shaban cakolli

» DEDIKIME PER DASHURIN
Fri Apr 12, 2013 9:09 pm nga shaban cakolli

» Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh
Fri Apr 12, 2013 9:07 pm nga shaban cakolli

» Vuaj kur ti...
Fri Apr 12, 2013 9:06 pm nga shaban cakolli

» Te dua sepse...
Fri Apr 12, 2013 9:03 pm nga shaban cakolli

*
*
*
*
*
*
*
*
May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
*ChAt Me PeRsHeNdEtJe*
♥♥♥ ♥♥♥♥♥♥ ♥♥♥
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
SHTYPI
Gazeta Shqiptare
GAzeta Metropol
Gazeta Shqip
Gazeta Albania
Gazeta Koha jone
Gazeta Sot
Gazeta Tirana Observer
Gazeta Korrieri
Gazeta Shekulli
Gazeta 55
Gazeta Rilindja Demokratike
Gazeta Standard
Gazeta Tema
Gazeta Biznesi
Gazeta Zeri i Popullit
Gazeta Ballkan
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of »(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» on your social bookmarking website

Share | 
 

 Dashuria e vėrtetė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Dashuria e vėrtetė   Wed Jul 30, 2008 3:29 pm

Nė momentin kur do ta posedojmė njė bukuri, ne do ta bėjmė atė tė shėmtuar. Sa i madh ėshtė numri i grave me burra tė bukur dhe ato sėrish kėrkojnė burra tjerė. Njėjtė ėshtė edhe me meshkujt. Sa e sa meshkuj kanė gratė e bukura dhe pandėrprerė kėrkojnė femra tė bukura! Pse ėshtė pėrherė kėshtu? Thjesht! Shkaku qėndron nė posedim. Nė momentin kur ta posedojmė njė bukuri, ajo pėr ne bėhet e shėmtuar. Nuk ėshtė tėrheqėse si mė parė. S'ka mė vlerė.

Mė pas shkojmė mė tej. Gjithnjė kėshtu dhe jeta na shndėrrohet nė kėrkim tė pėrhershėm. Nė kėrkim tė diēkaje qė nuk e gjejmė dot si pėrderėsi.


ēfarė duhet bėrė qė tė tejkalohet kjo gjendje?


E thjeshtė! Kur ta shikojmė bukurinė, duhet ta adhurojmė atė. T'i dorėzohemi asaj. Sepse, nėse nuk i dorėzohemi bukurisė, ne do ta dėshirojmė tė kundėrtėn - qė ta pėrvetėsojmė. Bukuria ėshtė diēka e madhe, madhėshtore. Si mund tė posedohet doēka qė ėshtė mė e madhe, mė e lartėsuar se ne vetė?


Si paraqitet dashuria?


Zoti ėshtė bukuria mė e madhe. Zoti ėshtė vetė bukuri. Si mund tė posedohet Zoti? Ne, gjithnjė brengosemi pėr diēka qė nuk e kemi. Pse? Mendojmė se atė qė nuk e kemi ėshtė e bukur. Duhet ta pastrojmė atė moskuptim nga bindja se ēdo gjė qė ėshtė e bukur duhet edhe tė posedohet. Thjesht, duhet ta pranojmė se ajo ekziston, ėshtė ashtu ēfarė ėshtė. ėshtė e bukur.


Ku ėshtė qėllimi i kėsaj urtėsie?


Ta njohim bukurinė, ta duan bukurinė dhe t'i dorėzohemi asaj - dhe tek atėherė jeta nuk ėshtė e mėrzitshme. E bukura e vėrtetė, e natyrshmja, ngritja dhe zhvillimi kah e vėrteta, nė tė bukurėn e vėrtetė qė gjendet nė ne , nė qetėsinė tonė tė brendshme, kjo quhet Hyjnore.


Pėrjetimi i qenėsishėm i sė bukurės ėshtė rruga qė duhet tė na shpie kah Zoti, kah falėnderimi. Nėse me kėto bindje e takojmė bukurinė dhe falėnderimi pėr kėtė rritet, atėherė na ngjan dorėzimi. Paraqitet DASHURIA.


Pra dashuria e vėrtetė ėshtė pėrjetimi i bukurisė dhe dorėzimi ndaj saj.


Duhet ta dimė se nė jetė mund tė ekzistojnė dy paradokse emocionale: indiferentizmi dhe dashuria. Ju vetėm mund ta doni ose tė jeni indiferent ndaj dikujt. Diēka tjetėr s'ka. ēdo gjė tjetėr ėshtė vetėm shije, sepse dashuria mund tė ketė ēfarėdo shije. Ta zėmė, ju mund tė jeni tė hidhėruar nė dike dhe sėrish ta doni. A mund tė hidhėroheni nė njeriun qė rastėsisht e takoni nė rrugė?


Jo! Assesi!


Vetėm kur keni diēka me dike, dhe kur njėfarė dore jeni tė lidhur sė bashku, tek atėherė mund tė hidhėroheni nė tė. A ėshtė e vėrtetė kjo?


Nga ana tjetėr, indiferentizmi ėshtė topitje emocionale. Kur ajo tė vdes nė ne, tek atėherė do tė vėrejmė se jemi tė lidhur me njėri-tjetrin. Vetėm atėherė mund tė na shpaloset ana tjetėr e paradoksit- DASHURIA.


Dashuria e vėrtetė nuk mund tė shprehet, ajo vetėm pėrjetohet, ndjehet. Sa herė dikush na ka shpreh dashurinė nė stilin: "Oh, sa tė dua!", "Unė nuk mund tė jetoj pa ty!"... por njė zė nga brendia sikur na ka kundėrshtuar "Gėnjen!", "Nuk ėshtė e vėrtetė!", "Nuk besoj se ai (ajo) mė do!" ndėrsa, nė anėn tjetėr, sa herė dikush na ka qortuar, shpesh edhe nėnēmuar, dhe mua ai zė nė veten tonė na ka folur: "Dyshoj!", "Shpesh e tepron, por e di se mė do!


Ne kėnaqemi kur me fjalė na shprehin dashurinė. A nuk ėshtė kjo hipokrizi?


Si mund tė shprehet dashuria me fjalė?


Dashuria e vėrtetė nuk duron fjalė, andaj edhe askush deri mė sot nuk e ka definuar saktė. Pėr tė gjatė historisė kanė thėnė plot dokrra dhe doktrina, menēuri dhe menēurina, por jo tė sakta, andaj, mu pėr kėtė ne kemi shumė definicione "tė bukura" pėr dashurinė...


Dikush qė, vėrtetė na do, kurrė nuk do tė thotė: "Oh sa tė dua!". Sė paku nuk do tė teproj me kėtė shprehje. Sepse, ne, atė dashuri do ta ndjejmė, nė frymėn, nė shikimin, nė lėvizjen...nė vetė prezencėn e tij. Prandaj, ai, nuk duhet tė na flas fare, ose,...edhe letė na flas, le tė na kundėrshtoj, tė mos pajtohet me ne, dhe...ne...sėrish, nga ai do ta ndjejmė dashurinė ēdo fjalė e thėnė nga ai do tė reflektoj dashuri.


Pse ėshtė kėshtu?


Sepse, kush tė do vėrtetė, tė do nė heshtje, nė qetėsi. Me atė ndjenjė tė fshehur nė brendi dhe pa etiketime. Mė pas, kjo farė e mbledhur diku nė thellėsi, fillon tė gufoj nė aksion, nė vepra. Shpėrthen nė atė ēfarė ndjehet e jo thuhet.
Kjo ėshtė dashuria e vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Fri Aug 01, 2008 3:40 pm

O Mondo ia ke fut kot mer plak, po un i shkreti qe kam nja 3 vjet qe mundohem me e posedu kete bukuri por spo ia dal dot, por edhe nqs nje dite do i dal applausi te jesh i sigurt qe nuk kam per ta lene ndonjehere, per shkak te bukurise qe do me venitet kuptohet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mirjana
anetar/e aktiv
anetar/e aktiv
avatar

Numri i postimeve : 103
Registration date : 31/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Fri Aug 01, 2008 4:03 pm

sa e mundonka veten ky arbri : :perplasje :
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Fri Aug 01, 2008 6:03 pm

si shume je duke i futur hundet ne muabetet e mia moj mirjana vras
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Fri Aug 01, 2008 6:04 pm

qesh qesh qesh qesh po te vlerson taman me duket mer


Edituar pėr herė tė fundit nga MONDI nė Fri Aug 01, 2008 6:13 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Fri Aug 01, 2008 6:09 pm

wwwwwweeeeeeeeee me ta fut ene vllai mer qaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Fri Aug 01, 2008 6:14 pm

jo mer nje mendim dhashe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Fri Aug 01, 2008 6:16 pm

e di mer, po keto mendimet i ke i cik si me te futme ti shett
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Mon Aug 04, 2008 11:44 pm

arbri apsolutisht jo

eshte veshtire te percaktosh dashurine sepse edhe nqs se vete fal dashuri te sinqerte ose me gjithe shpirte nuk je i sigurte cfare te fal partnerii eq je i lidhur keshtu qe eshte e veshtire te percaktosh dicka te tile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Sun Aug 10, 2008 2:56 pm

ku e ka shpine ajo dashuria e vertet te shkoj ti bej nje vizite Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Sun Aug 10, 2008 4:54 pm

na ri dreq se te jap una msn time edhe e ke aty qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Sun Aug 10, 2008 5:00 pm

psssssssssssssss kjo daniela si surrat i pare qe i rente naj e mire

po ec moj se ka cuna te mire ketu qe te falin dashurine e vertet shett
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Sun Aug 10, 2008 5:01 pm

po pra mondo, na kane para syve edhe nuk na shohin
pssssssssssssss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Tue Aug 12, 2008 12:25 pm

arbri leni mer keto se keto jane minorene akomadashuria e vertet ekziston por eshte e veshtire ta gjesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
daniela
vip
vip
avatar

Numri i postimeve : 241
Registration date : 10/08/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Tue Aug 12, 2008 12:31 pm

mondo sa i mencur je ti mer humor po mua pse sma ke fal dshurine e vertet ti qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   Wed Aug 13, 2008 9:20 am

eh sa endrrimtare qe qenke moj une te kisha falur ty dshurine nuk ke krkoja per nuse tjeter qesh qesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dashuria e vėrtetė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dashuria e vėrtetė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E PA BESUESHME POR E VĖRTETĖ
» Lediana Kapaj: Ndarja!
» DERI KUR TĖ MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VĖRTETĖ..?
» Vangjush Ziko: Poeti, mėkati dhe dashuria
» Mali Sharr, atraksion i vėrtetė pėr ekoturistėt

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
»(Æ`v “Æ)» Qiell-lirie »(Æ`v “Æ)» :: NDJENJA :: Dashuria-
Kėrce tek: